Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne ''Pop Session''


Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne „Pop Session” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne ''Pop Session'') Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne „Pop Session” – impreza organizowana w latach 1975–1981 przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART z Sopotu oraz Polską Agencję Artystyczną Pagart. Koncerty odbywały się w amfiteatrze sopockiej Opery Leśnej.

Historia | edytuj kod

Był to jedyny wówczas polski festiwal, który był w swym założeniu miejscem konfrontacji osiągnięć polskiej muzyki rozrywkowej z trendami jakie panowały na rynkach muzycznych krajów ówczesnego Bloku wschodniego i nie tylko. Jak pisali organizatorzy, był to festiwal bez nagród, bez wyścigów po trofea i laury, wreszcie bez zbędnego szpanu i zadęcia. Obok polskich wykonawców, w festiwalu brały udział grupy zagraniczne. W 1975 roku jako gwiazda wystąpił zespół Puhdys (ówczesna NRD), natomiast w 1976 roku Mud (Wielka Brytania) i Generál (Węgry). Wówczas zadebiutowało też gdańskie Kombi. Od 1978 roku festiwalowi towarzyszyły koncerty w ramach Muzyki Młodej Generacji, odbywające się w sopockim Teatrze Letnim[1]. W 1978 wystąpiły grupy: Drive z Krakowa, Exodus z Warszawy, Heam z Poznania, Kombi z Gdańska oraz śląski Krzak, w 1979: Kasa Chorych z Białegostoku, Kwadrat z Katowic, Orkiestra Do Użytku Wewnętrznego z Kielc, Res Publica z Torunia, oraz Mech, Onomatopeja i Rock Union z Warszawy. W 1980 roku podjęto decyzję o przeniesieniu przeglądu do Jarocina, gdzie w latach siedemdziesiątych odbywały się Wielkopolskie Rytmy Młodych. Ostatni festiwal w ramach Pop Session odbył się w roku 1981. Wówczas jako kwintet (z wokalistą Markiem Piekarczykiem) zadebiutowała na scenie grupa TSA.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Jarocin. Zeznania Jaco. (pol.). jarocin-festiwal.com. [dostęp 2016-10-11].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne ''Pop Session''" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy