Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji


Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji (ang. International Literacy Day) – święto obchodzone corocznie 8 września przez państwa ONZ w ramach programów walki z analfabetyzmem.

Jest on obchodzony od 1966 r. dzięki decyzji Konferencji Generalnej UNESCO w 1966 r. w wyniku postanowień Kongresu Ministrów Edukacji w Teheranie w 1965 r. Na tym Kongresie pierwszy raz zostało przedstawione pojęcie analfabetyzmu funkcjonalnego.[1]

Głównym koordynatorem działań programu edukacyjnego ONZ „Edukacja dla Wszystkich” przyjętego przez ONZ w 2000 roku jest UNESCO[2].

19 grudnia 2001 Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło Dekadę Edukacji na lata 2003–2014 (rezolucją 56/116), która ma na celu upowszechnienie alfabetyzacji i podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa. Program zwiększa szanse rozwojowe ludzi zamieszkujących najbardziej zaniedbane regiony świata, gdzie większość z nich jest niepiśmienna. Z inicjatywy UNESCO powstał w 2005 roku ramowy program działań Literacy Initiative for Empowerment (LIFE) służący do osiągnięcia celów Dekady.

Obchody Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji mają na celu rozpowszechnienie projektu ONZ. Są również okazją uhonorowania osób i instytucji mających szczególne zasługi dla upowszechnienia dostępu do edukacji na świecie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 8 września: Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji, unesco.pl [dostęp 2016-09-02] .
  2. Edukacja dla Wszystkich, unesco.pl [dostęp 2011-09-12]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy