Międzynarodowy Dzień Migrantów


Międzynarodowy Dzień Migrantów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Dzień Migrantów, ang. International Migrants Day – coroczne święto obchodzone na świecie 18 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/93) na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów.

Spis treści

Na świecie | edytuj kod

Data obchodów nie jest przypadkowa. 18 grudnia 1990 roku została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin[1] (rezolucja 45/158). Jak podaje Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, na świecie co 35 osoba jest migrantem, żyje i pracuje poza krajem swojego pochodzenia. Migranci stanowią część populacji we wszystkich państwach na świecie.

Normy prawne chroniące migrantów znajdują się także w Konwencji MOP Nr 97 z 1949 [2] oraz Konwencji nr 143 z 1975 [3].

Kościół katolicki wobec migrantów | edytuj kod

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele katolickim obchodzony jest „Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy”. W instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących (1978 r.), która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta, jest zapis, że Dzień ten:
„Jest (on) pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”[4].

W Polsce | edytuj kod

W Polsce Dzień Emigranta Polskiego ustanowiono w 1929 roku z inicjatywy Ireny Puzynianki, założycielki w 1926 roku stowarzyszenia „Opieka Polska nad Rodakami na Obczyźnie” (uznanego za katolickie przez kard. Augusta Hlonda 11 listopada 1929)[5] i obchodzony był w listopadzie. W 1973 roku Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret, na mocy którego dniem szczególnych modlitw w intencji rodaków mieszkających za granicą został 3 maja. Obchody nie były aprobowane przez władze komunistyczne. Do jednej z większych manifestacji doszło 3 maja 1981 na Placu Zamkowym w Warszawie (zgromadziła ponad 2 tys. uczestników)[6].

W III RP w 2001 roku Senat RP uchwalił, a w 2002 roku Sejm ustanowił ostatecznie dzień 2 maja, Dniem Polonii i Polaków za Granicą[7], przy czym patronat nad Polonią za granicą objął Senat[8].

W Argentynie | edytuj kod

Argentyna jest jedynym państwem, w którym obchodzony jest 8 czerwca Dzień Polskiego Osadnika (arg. „Día del Colono Polaco”) i obchodzi się jako święto narodowe od 1995 roku. Dzień ten upamiętnia przybycie pierwszych Polaków do Argentyny na początku czerwca 1897 roku. Z tej okazji w Buenos Aires, pod auspicjami Ambasady Polski, Związku Polaków, organizacji: la Asociación Cultural Argentino Polaca oraz la Fundación Argentina, odbywa się tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom[9][10].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Międzynarodowa Konwencja dotycząca ochrony praw migrujących pracowników i członków ich rodzin.pdf, International Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families.
  2. Konwencja dotycząca pracowników migrujących z 1949, Migration for Employment Convention
  3. Konwnencja dotycząca migracji w niewłaściwych warunkach oraz popierania równości szans i traktowania pracowników migrujących z 1975, Migrant Workers (Supplementary Provisions) Convention,
  4. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 03.02.2010]
  5. Kard. August Hlond (pkt 4. Na straży sumienia katolickiej Polski)
  6. Troska i odpowiedzialność - list delegata KEP ds. Emigracji na stronie Konferencji Episkopatu Polski
  7. Dz.U. z 2002 r. nr 37, poz. 331 - Ustawa z dnia 20 marca 2002 r. o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
  8. Dzień Polonii i Polaków za Granicą na stronie Senatu RP
  9. Fragmentos del Proyecto de ley para instituir el día del colono polaco - fragmenty ustawy z 28.12.1995 o ustanowieniu dnia polskich osadników na EAB (El Aquila Blanca) (hiszp.)
  10. Boletín Oficial de la República Argentina: LEY 24601 / 1995 Fecha Pub.02/01/1996 pag.: 1 Institúyese el Día 8 de Junio de cada año como Día del Colono Polaco. (hiszp.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Międzynarodowy Dzień Migrantów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy