Międzynarodowy Festiwal Pétanque


Międzynarodowy Festiwal Pétanque w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Festiwal Pétanque – kilkudniowa impreza rekreacyjno-sportowa pétanque z udziałem gości zagranicznych. Organizowana jest pod auspicjami Polskiej Federacji Pétanque. Obecnie (2012) w Polsce organizowane są trzy tego typu imprezy - jedna na północy i dwie na południu kraju.

Spis treści

Żywiec | edytuj kod

Impreza pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Gry w Boules po raz pierwszy zorganizowana została w Żywcu w roku 2002. Okazją do jego zorganizowania było założenie Polskiej Federacji Pétanque. W roku 2003 świętowano wejście PFP do struktur Międzynarodowej Federacji Pétanque i Gry Prowansalskiej. Od tamtego czasu nieprzerwanie na przełomie lipca i sierpnia organizowane są kilkudniowe zawody (trzy lub cztery dni) z udziałem gości z Słowacji, Czech, Szkocji, Holandii, Austrii, Ukrainy, Rosji, Francji, Izraela czy USA.

W roku 2007 polskie obchody stulecia pétanque miały miejsce właśnie w Żywcu. Rozegrany został wówczas turniej tripletów[1].

Jedlina-Zdrój | edytuj kod

Kolejnym ośrodkiem, który trzy lata później, w roku 2005 zaczął organizować podobną imprezę, jest Jedlina-Zdrój. Festiwal organizowany jest na przełomie kwietnia i maja. Jest on imprezą krótszą od festiwalu w Żywcu, bo trwającą dwa lub trzy dni. W ramach festiwalu rozgrywane są turnieje tripletów i dubletów. 30.04 - 01.05 2011 odbył się siódmy Międzynarodowy Festiwal Pétanque.[2]. W dniach 27-29.04 2012 miała miejsce jego VIII edycja. Turniej dubletów (29.04) był imprezą najsilniej obsadzoną drużynami (58) w historii Festiwalu[3]. Było to dość nieoczekiwane zjawisko gdyż w rozgrywkach wzięli udział gracze tylko z kilku ośrodków petanque w Polsce (Boguszów-Gorce, Dzierżoniów, Jelenia Góra, Leszno, Łódź, Wrocław), a równocześnie miała miejsce Żywiecka Majówka Petanque, na którą przyjechali gracze z kilku innych ośrodków (Dębica, Katowice, Łódź, Myślenice, Warszawa).

Oprócz Międzynarodowego Festiwalu Pétanque w Jedlinie-Zdroju organizowane są inne zawody w otwartej formule międzynarodowej – w latach 2008-2011 zawody Centrope Cup, a od zimy 2010/2011 Zimowe Grand Prix - Jedlina-Zdrój.

Gdańsk | edytuj kod

Wzrost zainteresowania pétanque na północy kraju spowodował, że w roku 2011 do grona ośrodków organizujących festiwal jako imprezę popularyzująca pétanque dołączył Gdańsk[4]. Pierwszy festiwal w Gdańsku poświęcony został ekologii i towarzyszyły mu liczne imprezy w całym Trójmieście. Patronat objęła telewizja Pomorska TV.[5].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Żywieckie uroczystości stulecia pétanque (pol.). [dostęp 5 sierpnia 2011].
  2. Program VII Międzynarodowego Festiwalu Petanque w Jedlinie-Zdroju (pol.). [dostęp 19 września 2011].
  3. VIII Międzynarodowy Festiwal Petanque w Jedlinie Zdroju - relacja z Festiwalu (pol.). [dostęp 02 maja 2011].
  4. Informacja o I Międzynarodowym Festiwalu Petanque na stronie Trojmiasto.pl (pol.). [dostęp 19 września 2011].
  5. Ryszard Wilk prezes klubu Gdańskie Boule przybliża zasady petanki (pol.). [dostęp 19 września 2011].
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowy Festiwal Pétanque" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy