Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii


Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Budynek siedziby Trybunału w Hadze

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (ang. International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, ICTY; niderl. Voormalig Joegoslavië Tribunaal) – międzynarodowy trybunał utworzony w 1993 r. na mocy rezolucji 827 Rady Bezpieczeństwa ONZ z 25 maja 1993.

Spis treści

Zakres działania | edytuj kod

Trybunał sądzi zbrodnie wojenne popełnione na terytorium byłej Jugosławii od dnia 1 stycznia 1991 r. Jego siedzibą jest Haga w Holandii.

Jurysdykcji MTKJ podlegają sprawcy 4 kategorii czynów:

Wśród dokumentów, na których Trybunał szczególnie często opiera swe oskarżenia, należy wymienić:

Skład | edytuj kod

Trybunał składa się z 11 stałych sędziów wybranych przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, z listy przedstawionej przez Radę Bezpieczeństwa (na 4 lata, z prawem ponownego wyboru). Ponadto do składów orzekających mogą być powoływani tzw. sędziowie ad litem. Aktualnie w ICTY zasiadają[1]:

Sędziowie stali | edytuj kod

Prezes:

Wiceprezes:

Sędziowie:

Sędziowie ad litem | edytuj kod

Prokurator | edytuj kod

Głównym prokuratorem Trybunału jest od 1 stycznia 2008 roku Belg Serge Brammertz, który zastąpił na tym stanowisku pochodzącą ze Szwajcarii Carlę del Ponte.

Skazani | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Osoby skazane przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii.

Odbywanie kary | edytuj kod

Artykuł 24 Statutu pozwala jedynie na wymierzanie kary pozbawienia wolności (bez możliwości orzeczenia kary śmierci). Osoby skazane przez MTKJ odbywają kary pozbawienia wolności w państwach członkowskich ONZ, które wyraziły zgodę na wykonywanie wyroków Trybunału. Z państwami tymi MTKJ zawiera dwustronne umowy o wykonywaniu wyroków. Dotychczas MTKJ podpisał takie umowy z kilkunastoma państwami, w tym m.in. Austrią, Hiszpanią, Francją, Danią, Szwecją, Norwegią i Finlandią. W imieniu Polski 18 września 2008 r. odnośną umowę podpisał podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Rędziniak[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Aktualna lista sędziów dostępna na stronie trybunału, pod adresem: http://www.icty.org/sid/151.
  2. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych o wykonywaniu wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, sporządzona w Hadze dnia 18 września 2008 r. (Dz.U. 2009 nr 137, poz. 1123), Oświadczenie Rządowe z dnia 3 sierpnia 2009 r. w sprawie mocy obowiązującej Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych o wykonywaniu wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, sporządzonej w Hadze dnia 18 września 2008 r. (Dz.U. 2009 nr 137, poz. 1124), Uzasadnienie zawarcia umowy o wykonywaniu wyroków Trybunału. Aktualnie w więzieniu w Piotrkowie przebywa Radislav Krstić.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (Sądownictwo międzynarodowe):
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy