Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza


Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morzasąd międzynarodowy rozstrzygający spory i wnioski dotyczące statków morskich oraz eksploatacji przez człowieka obszarów morskich, w tym dna morskiego. Został utworzony na podstawie Aneksu VI do Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982[1] stanowiącego Statut Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza[2]. Trybunał ma swoją siedzibę w Hamburgu (art. 1 Aneksu).

W skład Trybunału wchodzi 21 członków (art. 2 Aneksu) wybieranych na dziewięcioletnią kadencję, z możliwością ponownego wyboru w procedurze ustalonej przez państwa-strony Konwencji (art. 5 Aneksu). Wśród członków może być najwyżej obywatel tego samego państwa (art. 3 Aneksu). Wybory odbywają się podczas spotkania delegatów państw-stron (dwie trzecie stron stanowi quorum), zwołanego przez Sekretarza Generalnego ONZ przy pierwszych wyborach i zgodnie z procedurą ustaloną przez państwa-strony w następnych wyborach (art. 4 Aneksu). Członkom przysługują przywileje i immunitety dyplomatyczne (art. 10 Aneksu). Członkowie wybierają spośród siebie Prezesa i Wiceprezesa na trzy lata z możliwością ponownego wyboru oraz Sekretarza i innych urzędników (art. 12 Aneksu). Od 1 października 2005 r. jednym z sędziów jest Stanisław Pawlak.

W ramach struktur Trybunału funkcjonuje stała Izba Sporów Dotyczących Dna Morskiego (art. 14 Aneksu). Ponadto Trybunał może sam tworzyć izby dla rozpoznawania określonych kategorii sporów oraz, na wniosek stron, izbę dla rozpoznania określonego sporu (art. 15 Aneksu)

Do właściwości Trybunału należą wszelkie spory i wnioski, które zostały mu przedłożone zgodnie z Konwencją, oraz wszelkie sprawy wyraźnie przewidziane w jakiejkolwiek innej umowie przyznającej właściwość Trybunałowi (art. 21 Aneksu). Orzeczenie Trybunału jest ostateczne (art. 33 Aneksu).

Od swojego powstania Trybunał rozstrzygał w 25 sprawach. Pierwsza sprawa, Saint Vincent and the Grenadines v. Guinea, wpłynęła w 1997[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza
  2. Aneks VI
  3. www.itlos.org: Cases, www.itlos.org [dostęp 2016-02-16] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (Sądownictwo międzynarodowe):
Na podstawie artykułu: "Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy