Mięsień opuszkowo-gąbczasty


Mięsień opuszkowo-gąbczasty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mięsień opuszkowo-gąbczasty (łac. musculus bulbospongiosus ang. bulbospongiosus muscle) – jeden z mięśni krocza, cechuje się największymi różnicami płciowymi wśród wszystkich mięśni krocza.

Mięśnie krocza u mężczyzny. Widoczny mięsień opuszkowo-gąbczasty.

Spis treści

Mężczyźni | edytuj kod

U mężczyzn jest to mięsień nieparzysty. U góry sąsiaduje z przeponą moczowo-płciową, od boków z mięśniem kulszowo-jamistym. Włókna biorą początek ze środka ścięgnistego, na pośrodkowym szwie ścięgnistym na tylnym obwodzie opuszki prącia lub bezpośrednio z zewnętrznego zwieracza odbytu z tej samej lub przeciwnej strony. Dalej włókna biegną łukowato i ku górze. Wyróżnia się warstwę powierzchowną i głęboką końcowego przyczepu. Warstwa głęboka otacza ciało gąbczaste prącia, warstwa powierzchowna obejmuje korzeń prącia i kończy się po stronie grzbietowej w powięzi głębokiej prącia.

Kobiety | edytuj kod

U kobiet mięsień jest podzielony na dwie równe części, tylko w środku ścięgnistym łączy się pasmem łącznotkankowym. Rozpoczyna się w środku ścięgnistym krocza oraz w przedłużeniu zwieracza zewnętrznego odbytu. Włókna powierzchowne kończą się na grzbiecie łechtaczki, a głębokie obejmują opuszkę przedsionka oraz dochodzą do ciał jamistych łechtaczki.

Czynność | edytuj kod

U mężczyzn pełni ważną rolę we wzwodzie i wytrysku. U kobiet mięsień zwiera ujście pochwy.

Unaczynienie i unerwienie | edytuj kod

Unaczynienie pochodzi z gałązek tętnicy kroczowej. Unerwienie pochodzi z nerwów kroczowych S2-S4.

Bibliografia | edytuj kod

  • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia człowieka. T. IV. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1993, s. 404. ISBN 78-83-200-4251-1.
  • Grzegorz H. Bręborowicz (red.): Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006. ISBN 83-200-3443-4.

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Mięsień opuszkowo-gąbczasty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy