Miętusi Potok


Miętusi Potok w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miętusi Potok – prawobrzeżny dopływ Kościeliskiego Potoku w Tatrach Zachodnich. Wypływa z Miętusiego Wywierzyska w Dolinie Miętusiej, znajdującego się na wysokości ok. 1145 m na Wyżniej Miętusiej Równi. Jest to niewielkie wywierzysko i przy dłuższych bezdeszczowych okresach, zwłaszcza jesienią, a również w zimie, wysycha. Wówczas źródłami Miętusiego Potoku są źródełka na Niżniej Miętusiej Równi. Poniżej wpadają do niego dopływy z Szerokiego Żlebu, Gronikowskiego Żlebu i Krowiego Żlebu[1].

Najwyższe piętra Doliny Miętusiej (Litworowy Kocioł, Mułowy Kocioł, Wielka Świstówka i Mała Świstówka) są w zasadzie bezwodne. Niewielkie wycieki występują tylko w Źródliskach nad Małą Świstówką. Stale występuje źródło na wysokości 1400 m w żlebie Wodniściak pod Kobylarzem. Jest to źródło wędrujące – w czasie suchej pory pojawia się 30 m niżej. Wypływająca z niego woda zanika w piargach pod Wantulami[2].

Powierzchnia zlewni wynosi 5,88 km2, długość potoku 2,58 km, średni spadek 8,06%, a średni przepływ zazwyczaj nie przekracza 150 l/s. Koryto wytworzone jest w materiale akumulacyjnym, tylko w odcinku ujściowym występują margliste łupki. Brak jest prawostronnych dopływów[2].

Miętusi Potok wpada do Kościeliskiego Potoku przy dolnym końcu polany Zahradziska, na wysokości 948 m[3]. Miejsce to jest równocześnie miejscem, w którym od Doliny Kościeliskiej odgałęzia się Dolina Miętusia. Tuż powyżej jego ujścia znajduje się mostek, przez który prowadzi szlak turystyczny na Czerwone Wierchy.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

– wzdłuż dolnej części potoku przebiega czarny szlak, tzw. Ścieżka nad Reglami. Czas przejścia z Przysłopu Miętusiego do Doliny Kościeliskiej: 40 min, ↑ 50 min[4]  Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. a b Krystyna Wit. Zofia Ziemońska. Hydrografia Tatr Zachodnich. Objaśnienia do mapy hydrograficznej Tatry Zachodnie. Polska Akademia Nauk. Instytut Geografii. Kraków 1960
  3. Geoportal. [dostęp 2010-07-15].
  4. Tatry. Zakopane i okolice. Mapa w skali 1:27 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2005. ISBN 83-88112-35-X.
Na podstawie artykułu: "Miętusi Potok" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy