Miłość Nie Wyklucza


Miłość Nie Wyklucza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza (MNW)organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla par osób tej samej płci oraz budowania społeczności LGBT+ w Polsce.

Jako grupa nieformalna powstała w Warszawie w 2009 roku. Miłość Nie Wyklucza prowadziła działania informacyjne, edukacyjne i lobbingowe na rzecz wprowadzenia w Polsce związków partnerskich dla par osób tej samej i różnej płci. W roku 2013, już jako zarejestrowane stowarzyszenie, MNW stało się pierwszą polską organizacją LGBT+, postulującą pełną równość małżeńską dla par jednopłciowych[1].

Główne obszary działalności stowarzyszenia to:

 • edukowanie i informowanie opinii publicznej w temacie równości małżeńskiej, w tym negatywnych konsekwencji braku regulacji sytuacji par jednopłciowych w polskim prawie, i proponowanych rozwiązań,
 • budowanie polskiej społeczności osób LGBT+ poprzez informowanie, sieciowanie, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wzajemne wsparcie organizacji i osób ze społeczności,
 • monitoring i lobbing polityczny na rzecz realizacji strategicznego celu stowarzyszenia – wprowadzenia w Polsce pełnej równości małżeńskiej dla par jednopłciowych.

Spis treści

Kampania społeczna „Miłość nie wyklucza” | edytuj kod

Założycielskim działaniem organizacji była ogólnopolska kampania społeczna „Miłość nie wyklucza” prowadzona w latach 20102011. Plakaty i billboardy kampanii, prezentujące pary jednopłciowe, pojawiły się w kilkunastu miastach w całym kraju, a temat związków partnerskich zaistniał w mediach lokalnych i ogólnopolskich[2][3]. Równolegle trwała akcja na oficjalnym fanpage’u kampanii na Facebooku. Osoby śledzące fanpejdż mogły zgłaszać kolejne miasta, w których chciałyby zobaczyć plakaty i billboardy kampanii, co skutecznie angażowało również osoby z mniejszych miejscowości, zwiększając jej zasięg i podnosząc obecność również w lokalnych mediach.

Ustawy o związkach partnerskich | edytuj kod

W latach 20112012 reprezentacja Miłość Nie Wyklucza uczestniczyła w pracach nad dwoma projektami ustaw o związkach partnerskich złożonych w Sejmie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota. W opracowanych projektach uwzględniono wyniki internetowych badań potrzeb polskiej społeczności LGBT+ przeprowadzonych przez MNW, według których zainteresowane osoby oczekiwały wprowadzenia jak najszerszych zapisów o ochronie i opiece prawnej dla par.

Działaniom lobbingowym towarzyszyła akcja społecznościowa – „W związku z miłością” – której celem było angażowanie zwolenników idei związków partnerskich. Na fanpage’u akcji zbierane były zdjęcia nadsyłane przez osoby heteroseksualne i LGBT+, zarówno pary i rodziny z dziećmi, jak i pojedyncze osoby, które demonstrowały w ten sposób swoje poparcie dla idei wprowadzenia instytucji związków partnerskich w Polsce. W kilku miastach odbyły się również imprezy, na których pokazywano zdjęcia z kampanii, przedstawiające pary tej samej i różnej płci, czekające na możliwość zawarcia takiego związku[4][5].

Przez cały okres „leżakowania” projektów ustaw w Sejmie, grupa Miłość Nie Wyklucza organizowała demonstracje („pikniki”) przed budynkiem parlamentu, które miały przypominać posłom i posłankom o tej kwestii[6]. Wysyłano także listy do ówczesnej marszałek sejmu Ewy Kopacz i materiały informacyjne do wszystkich parlamentarzystów[7].

Projekt „Równość małżeńska dla wszystkich” | edytuj kod

Miłość Nie Wyklucza na Paradzie Równości w Warszawie 2016

W 2014 grupa nieformalna MNW przekształciła się w stowarzyszenie, przyjmując za swój cel pełną równość małżeńską, czyli zrównanie praw związków osób tej samej i różnej płci. W ramach projektu „Równość małżeńska dla wszystkich” realizowanego w latach 2015–2016, przeprowadzono szereg działań edukacyjnych i lobbingowych. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza:

Budowanie społeczności LGBT+ w Polsce | edytuj kod

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza na Marszu Równości we Wrocławiu 2016

Jednym z priorytetowych obszarów działalności Stowarzyszenia jest wzmacnianie społeczności osób nieheteronormatywnych w Polsce. Cel ten jest realizowany między innymi poprzez:

 • stałą obecność w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram i Snapchat. Ponad 35 tysięcy fanów czyni fanpage Miłość Nie Wyklucza największą stroną poświęconą tematyce LGBT+ na polskim Facebooku;
 • promocję uczestnictwa w marszach i demonstracjach. Zarówno tych dotyczących bezpośrednio osób LGBT+, jak i innych, poświęconych np. prawom kobiet i prawom człowieka;
 • zacieśnianie współpracy z innymi organizacjami LGBT+ w Polsce ze szczególnym naciskiem na współpracę międzymiastową[10];
 • organizację i uczestnictwo osób ze Stowarzyszenia w wydarzeniach kulturalnych i społecznych;
 • reagowanie na przypadki homofobii i transfobii w dyskursie publicznym;
 • utrzymywanie obecności tematu równości małżeńskiej w mediach[11].

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Miłość Nie Wyklucza: chcemy całą rękę!, „Queer.pl”, 14 października 2013 .
 2. TomaszT. Kwaśniewski TomaszT., Te dzieci nie będą hetero, „Gazeta Wyborcza – Duży Format”, 17 października 2010 .
 3. WojciechW. Karpieszuk WojciechW., Miłość nie wyklucza prowincji, „Gazeta Wyborcza”, 16 lutego 2011 .
 4. Kampania „Miłość nie wyklucza”. Kochają się i popierają związki partnerskie, „Warszawa.naszemiasto.pl”, 12 lutego 2013 .
 5. PawełP. Kośmiński PawełP., Związki partnerskie, związki z miłości, „Gazeta Wyborcza”, 25 czerwca 2012 .
 6. PatrykP. Chilewicz PatrykP., „Miłość nie wyklucza” demonstruje pod Sejmem i nie poddaje się. Będzie bronić związków partnerskich, „Na Temat”, 24 lipca 2012 .
 7. WiktoriaW. Beczek WiktoriaW., „Sejmowa zamrażarka znów działa”. Organizacje LGBT apelują do Kopacz, by nie blokowała prac nad ustawą o związkach partnerskich, „Gazeta.pl”, 21 marca 2014 .
 8. Polska coraz bliżej związków partnerskich?, „Newsweek.pl”, 9 sierpnia 2016 .
 9. PawełP. Kośmiński PawełP., Ponad połowa Polaków popiera prawne uregulowanie związków homoseksualnych. Również wyborcy PiS, „Gazeta Wyborcza”, 19 sierpnia 2015 .
 10. PawełP. Sulik PawełP., Organizacje LGBT z całej Polski zjeżdżają do Warszawy, „Radio TOK.FM”, 3 listopada 2015 .
 11. AgataA. Kowalska AgataA., Sąd Najwyższy zalegalizował małżeństwa jednopłciowe we wszystkich stanach w USA. O tym Hubert Sobecki, „Radio TOK.FM”, 26 czerwca 2015 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Miłość Nie Wyklucza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy