Miano mikroorganizmów


Miano mikroorganizmów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miano mikroorganizmów – najmniejsza objętość badanego materiału, w którym znajduje się przynajmniej jedna żywa komórka mikroorganizmu wskaźnikowego. Oznaczenie miana służy do określenia stopnia skażenia badanego materiału mikroorganizmami.

Najczęściej wykonuje się badanie miana coli, gdyż jest to bakteria masowo występująca w kale człowieka, a przy tym jej żywotność trwa dłużej niż innych bakterii z tego samego źródła. Miano coli zwane też mianem pałeczek okrężnicy to najmniejsza objętość wody (w cm³), z której w hodowli powstanie przynajmniej jedna kolonia Escherichia coli, bakterii z rodzaju Enterobacter, Citrobacter, lub Klebsiella. Określanie miana coli jest podstawową metodą oceny, czy woda lub żywność miały kontakt z odchodami. Jest to łatwe do wykonania badanie wskaźnikowe. Jeśli w próbce stwierdzi się ilość bakterii powyżej normy, z dużą pewnością należy przyjąć że próbka może zawierać szkodliwe, chorobotwórcze bakterie. Oznaczenie można przeprowadzić na kilka sposobów. Najprostszy wykorzystuje właściwość bakterii fermentacji laktozy z wytworzeniem kwasów i gazu w temperaturze 44 °C. Pobraną próbkę wody rozcieńcza się (wody pitnej z przyczyn oczywistych się nie rozcieńcza) w pożywce zawierającej laktozę (jako substrat) i zieleń brylantynową (jako wskaźnik kwasowości). Oznaczenie przeprowadza się z użyciem rurki Durhama (służy ona do zbierania wydzielanego gazu). Po dobowej inkubacji można odczytywać wyniki. Podstawowe poziomy czystości wody z rzek, stawów, ścieków[cm³]:

  • 0,1 – woda jest niezdrowa
  • 1,0 – woda jest zanieczyszczona (niepewna)
  • 10 – woda jest stosunkowo czysta (ale niezdatna do spożycia)
  • 100 – woda jest dostatecznie czysta

Normy dla wody pitnej:

  • studziennej > 50 cm³
  • wodociągowej > 100 cm³

Dla wody studziennej, z której zazwyczaj korzysta tylko jedna rodzina, norma mówi, że po wzięciu do badania 50 cm³ wody w próbce nie powinno być bakterii (zabarwienia i gazu). Woda nadaje się do użytku nawet jeśli następna próbka zawierająca 100 cm³ wykaże już obecność bakterii z grupy coli.

Indeks coli | edytuj kod

Miana coli nie należy mylić z indeksem coli. Indeks coli podaje liczbę bakterii coli w 1 dm³. Przy indeksie wykonuje się posiewy na agarze z pożywką Endo i liczy wyrosłe kolonie zidentyfikowane jako należące do coli.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Miano mikroorganizmów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy