Miasta Wielkiej Brytanii


Miasta w Wielkiej Brytanii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Miasta Wielkiej Brytanii) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Według danych oficjalnych pochodzących z 2008 roku Wielka Brytania posiadała 196 miast o ludności przekraczającej 50 tys. mieszkańców. Stolica kraju Londyn i miasto Birmingham liczyły ponad milion mieszkańców; 1 miasto z ludnością od 500 tys. do miliona; 65 miast z ludnością 100÷500 tys.; 126 miasta z ludnością 50÷100 tys. oraz reszta miast poniżej 50 tys. mieszkańców.

 Osobny artykuł: Miasta ze statusem City w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii miasta posiadają status city lub town. Status miasta city w Wielkiej Brytanii jest przyznawany przez monarchę brytyjskiego pewnej określonej grupie miast. Miasta nieposiadające tego statusu noszą nazwę town. Prawo używania nazwy city łącznie z nazwą miasta jest sprawą wyłącznie prestiżu i nie daje żadnych dodatkowych przywilejów. Niemniej tytuł city jest dla miast cenny, stąd też wiele z nich stara się o jego zdobycie. Statusu tego nie uzyskuje się automatycznie po spełnieniu określonych kryteriów. W Anglii i Walii tytuł ten przyznawano tradycyjnie miastom posiadającym katedrę i będącym siedzibami diecezji[1]. Zasadę tę złamano dopiero w roku 1888, przyznając status Belfastowi z przyczyn pozareligijnych. Obecnie o przyznaniu statusu miasta decydują przede wszystkim czynniki geograficzno-historyczne, w tym wielkość populacji.

Spis treści

Największe miasta w Wielkiej Brytanii według liczby ludności | edytuj kod

Tabela danych statystycznych miast w Wielkiej Brytanii | edytuj kod

(o liczbie ludności powyżej 50 tys.)

Przypisy | edytuj kod

  1. What criteria are used to grant city status within the UK?. [dostęp 13 listopada 2009].
  2. Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2019-04-09]  (ang.).

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Miasta Wielkiej Brytanii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy