Miasto zagubionych dusz


Miasto zagubionych dusz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miasto Zagubionych Dusz (ang. City of lost souls) – piąta część serii Darów anioła, napisanej przez Cassandrę Clare. Książka w Polsce została wydana 28 listopada 2012 roku.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Jace stał się sługą zła, będąc na wieczność związanym z Sebastianem. Niewielka grupa Nocnych Łowców wierzy jednak, że uda się go uratować. Jednocześnie Clary samodzielnie rozgrywa własną, niebezpieczną grę, w której może stracić zarówno własne życie, jak i duszę Jace'a[1].

Postacie | edytuj kod

 Zobacz też: Dary anioła.
 • Clarissa Fray (Clary) – jest zwykłą nastolatką – aż do dnia, w którym spotyka dziwne postacie, niedostrzegalne dla nikogo prócz niej. Ma 16 lat, jest niska (trochę powyżej 5 stóp, ok. 154 cm wzrostu) i ma płomiennorude, kręcone włosy oraz piegi. Jest artystką, tak jak jej matka. W Mieście Kości szuka zaginionej mamy i powoli przyzwyczaja się do innego życia jako córka byłego Nocnego Łowcy.
 • Jace Herondale – 17-letni Nocny Łowca, osierocony przez zabójstwo jego ojca, mieszka z rodziną Lightwoodów i Hodgem Starkweatherem w Instytucie w Nowym Jorku. Jest najlepszym Nocnym Łowcą ze swojego pokolenia, ponieważ został doskonale wyszkolony przez ojca. Ma złote włosy, oczy i skórę, podrywa dziewczyny, ale nigdy nie był w żadnym stałym związku. Jest arogancki, a takie cechy jak uprzejmość i troskliwość próbuje w sobie ukryć.
 • Isabelle Lightwood (Izzy) – przybrana siostra Jace'a, ma starszego brata Aleca, a także młodszego Max' a. Jest w wieku Clary. Piękna i nieznośna, według Jace’a jest najlepszą Nocną Łowczynią, jaką kiedykolwiek znał. Jest wysoka, ma czarne włosy i czarne oczy.
 • Alexander Lightwood (Alec) – brat Isabelle, oraz Max' a. Podobnie jak siostra, ma czarne włosy, ale za to intensywnie niebieskie oczy. Jest rok starszy od Jace'a. Jest homoseksualistą, co on i jego siostra starają się ukryć przed konserwatywnymi rodzicami. Jest zakochany w Jace'ie. W 'Mieście Popiołów' tworzy związek z Mangusem
 • Simon Lewis – od ponad dziesięciu lat najlepszy przyjaciel Clary; jest w niej zakochany, ale niestety ona nie odwzajemnia jego uczucia. Ma ciemne oczy, rozczochrane włosy i nosi okulary. W tomie 2 staje się wampirem.
 • Valentine Morgenstern – potężny i zły Nocny Łowca, powraca po wielu latach (wielu uznawało go za martwego) i próbuje odzyskać Kielich Anioła od Jocelyn (matki Clary), swojej byłej żony. Jak się później okazuje, jest ojcem Clary. Założyciel Kręgu. Jego włosy są białe jak sól, a oczy czarne. Umiera w trzecim tomie.
 • Lucian "Luke" Graymark – najlepszy przyjaciel Jocelyn, Nocny Łowca i współzałożyciel Kręgu, teraz wilkołak.
 • Hodge Starkweather – nauczyciel Isabelle, Aleca i Jace'a. Poprzez nałożoną na niego przed laty Klątwę nie może do końca życia opuścić murów Instytutu; jest to kara za należenie do Kręgu. Później klątwa zostaje zdjęta przez Valentine'a. W trzecim tomie zostaje zabity przez Sebastiana.
 • Jocelyn Fray/ Fairchild – matka Clary, ukryła Kielich Anioła, należała do Kręgu, była żoną Valentine'a. Uciekła z Lukiem z Idrisu, po rzekomej śmierci jej pierwszego syna, za którą obwiniała się przez całe życie. Wmawiała Clary, że jej ojciec zmarł.
 • Magnus Bane – Wysoki Czarownik Brooklynu, lubi organizować przyjęcia i jest zakochany w Alecu. Ma złoto-brązową skórę i skośne, zielono-złote oczy z pionowymi źrenicami, które odbijają światło jak kocie. Jego włosy są długie i czarne. Urodził się w bardzo religijnym stuleciu, przez co bardzo dobrze zna Biblię. Ma kota o imieniu Prezes Miau.
 • Raphael Santiago – lider miejscowego klanu wampirów, mówi z hiszpańskim akcentem. Ma bladą skórę, ciemne włosy i oczy.
 • Max Lightwood – najmłodszy brat Isabelle i Aleca. Ma ciemne włosy, nosi okulary i lubi japońskie komiksy. Zostaje zabity przez Sebastiana.

Istoty fantastyczne występujące w książce | edytuj kod

 • Nocni Łowcy (Nefilim) – Zwykli ludzie, którzy zostali przemienieni w półanioły poprzez wypicie krwi Razjela z Kielicha Anioła. Ich przeznaczeniem jest zabijanie demonów, które przedostają się do naszego świata. Każdy Nocny Łowca ma swoją stelę (m.in. Jace, Clary, Isabelle, Alec).
 • Wampiry (Dzieci Nocy) – Istoty nieśmiertelne, które muszą pić krew. Na słońcu spalają się, potrafią też chwilowo przemieniać się w nietoperze, szczury lub kupki kurzu (m.in. Raphael, Simon – jest on jednak wyjątkowym wampirem tzw. "chodzącym za dnia"; stał się nim dzięki wypiciu krwi Jace'a).
 • Wilkołaki (Dzieci Księżyca) – Inaczej likantropy. Są to ludzie, którzy potrafią zmieniać się w wilki. Żyją w stadach, a przywódcę wybierają podczas walki na śmierć i życie. Wilkołak rzuca wyzwanie "królowi", a jeśli z nim wygra, staje się jego następcą (m.in. Luke, Maia).
 • Faerie (Potomkowie Diabłów i Aniołów) – według legend są potomkami aniołów i diabłów. Po tych pierwszych odziedziczyły urodę, po drugich zaś wrodzoną złośliwość. Istnieją również inne legendy, które mówią, że są one upadłymi aniołami. Nie są nieśmiertelne, lecz żyją o wiele dłużej niż Przyziemni (zwykli ludzie). Faerie nie umieją kłamać, zawsze mówią prawdę (m.in. królowa Jasnego Dworu).
 • Czarownicy (Dzieci Lilith) – Są to ludzie, którzy znają się na magii, często mają dziwny wygląd, np.kocie oczy lub kozie rogi na głowie (m.in. Magnus Bane).

Przypisy | edytuj kod

 1. Miasto Zagubionych Dusz, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-01-30]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Miasto zagubionych dusz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy