Michał Klepfisz


Michał Klepfisz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Symboliczny grób Michała Klepfisza na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie

Michał Klepfisz (jid. מיכאל קלעפפיש; ur. 17 kwietnia 1913, zm. 20 kwietnia 1943 w Warszawie) – inżynier chemik, działacz Bundu i sportowej organizacji żydowskiej Morgenstern, członek Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestnik powstania w getcie warszawskim.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w rodzinie nauczycielskiej. Przed wybuchem II wojny światowej studiował na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał absolutorium. W czasie powstania w getcie warszawskim kierował produkcją materiałów wybuchowych. Za jego pośrednictwem Armia Krajowa przekazywała broń dla getta. Zginął w drugim dniu powstania na terenie tzw. szopu szczotkarzy, zasłaniając własnym ciałem karabin maszynowy i tym samym ratując swoich współtowarzyszy.

Żonaty z Rosą, z którą miał córkę Irenę. Obie przeżyły wojnę. Rosa Perczykow-Klepfisz zmarła 23 marca 2016 w wieku 101 lat[1].

Jego symboliczny grób znajduje się w alei głównej cmentarza żydowskiego przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 12, rząd 4)[2][3].

Został pośmiertnie odznaczony przez wodza naczelnego gen. Kazimierza Sosnkowskiego orderem Virtuti Militari V klasy.

Upamiętnienie | edytuj kod

Michał Klepfisz został upamiętniony na jednym z kamiennych bloków warszawskiego Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów znajdującym się przy ulicy Zamenhofa.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rose Perczykow Klepfisz (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2016-04-01].
  2. Grób Michała Klepfisza w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
  3. Cmentarze m. st. Warszawy. Cmentarze żydowskie. Warszawa: Rokart, 2003. ISBN 83-916419-3-7.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Michał Klepfisz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy