Michał Marian Grzybowski


Michał Marian Grzybowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michał Marian Grzybowski (ur. 8 września 1937 w Starej Wsi w powiecie przasnyskim) – polski ksiądz, kanonik, historyk Kościoła, profesor doktor habilitowany.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. W 1960 ukończył studia w Seminarium Duchownym w Płocku i przyjął święcenia kapłańskie. Obok pracy duszpasterskiej studiował dzieje Kościoła na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1974 został dyrektorem Biblioteki Diecezjalnej w Płocku i wicedyrektorem Archiwum Diecezjalnego. W 1989 w Instytucie Historii PAN uzyskał tytuł doktora habilitowanego, w 1999 r. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. W 2001 r. mianowany profesorem zwyczajnym Akademii Bydgoskiej. Prowadził zajęcia naukowo-dydaktyczne w kilku uczelniach wyższych Mazowsza i Pomorza. Jest profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, wykładowcą w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Punkcie Konsultacyjnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Płocku. Wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Autor licznych prac i artykułów głównie z historii Kościoła na Mazowszu. Wydaje ponadto materiały źródłowe dotyczące biskupów płockich Michała Jerzego Poniatowskiego oraz Adama Prażmowskiego. Uhonorowany m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, Medalem „Za zasługi dla miasta Płocka”, Medalem „Za zasługi dla miasta Ciechanowa” oraz medalem wybitym z okazji 750 rocznicy lokacji miasta Płocka. W 2004 r. uhonorowany został statuetką Przasnyskiego Koryfeusza. W 2010 wyróżniony medalem „Pro Masovia”[1].

Jest stryjem biskupa Jacka Grzybowskiego, biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej.

Ważniejsze publikacje | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Pro Masovia – 2010 r.. mazovia.pl. [dostęp 2017-09-07].
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Michał Marian Grzybowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy