Michał Okurzały


Michał Okurzały w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michał Okurzały (ur. 1919 na Podolu, poległ 2 sierpnia 1944) – szeregowy Wojska Polskiego.

Podczas II wojny światowej, w 1940 r. powołany został do Armii Czerwonej. W 1943 r. zgłosił się do Wojska Polskiego formowanego w ZSRR, w obozie nad Oką. Uczestniczył w bitwie pod Lenino, jako radiotelegrafista w kompanii łączności 2 Pułku Piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Po bitwie pod Lenino służył jako łącznościowiec w baterii dział 76 mm 2 Pułku Piechoty.

Michał Okurzały zginął bez wieści w czasie forsowania Wisły w rejonie Górnego Dęblina jego miejsce pochówku jest do dziś nie znane

  • Pułkownik w stanie spoczynku Jerzy Lewandowski był świadkiem śmierci Okurzałego. Latem 1944 roku podczas forsowania Wisły pod Dęblinem przez siły 2 na przyczółku w rejonie wsi Głusiec kierował ogniem polskiej artylerii poprzez radiostację. Okrążony przez Niemców, widząc śmierć kolegów, nie poddał się, lecz skierował ogień na siebie. Zginął, a wraz z nim wielu wrogów. Pułkownik Lewandowski (wówczas również telegrafista w sztabie) znał Okurzałego osobiście i słyszał jego ostatnią rozmowę z dowódcą "- Niemcy nas okrążyli. Atakują ze wszystkich stron. Bijcie na mnie! Niech żyje Polska!".

Imię Michała Okurzałego nosi (nosiło) kilka szkół (m.in. Szkoła Podstawowa w Tąpkowicach i Szkoła Podstawowa w Zagórowie i Zajezierzu) oraz ulice w wielu polskich miastach. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

2 sierpnia 1966 Minister Obrony Narodowej nadał imię szeregowego Michała Okurzałego 2 Ośrodkowi Rozpoznania Radioelektronicznego w Przasnyszu[1].

Kurhan kpr. Michała Okurzałego w Zajezierzu

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozkaz Nr Pf 32/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 sierpnia 1966 r. w sprawie nadania imienia i ustanowienia dorocznego święta 2 Ośrodka Rozpoznania Radioelektronicznego (Dziennik Rozkazów Tajnych MON Nr 8, poz. 38).

Bibliografia | edytuj kod

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, tom II (K – P), Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1970.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Michał Okurzały" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy