Michał Siewierski


Michał Siewierski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michał Bronisław Siewierski (ur. 7 marca 1915 w Rzochowie koło Mielca, zm. 29 kwietnia 1977 w Lubaniu) – polski ksiądz katolicki, wieloletni duszpasterz młodzieży, rekolekcjonista, proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróżach.

Michał Siewierski, tablica na grobowcu na cmentarzu parafialnym w Stróżach

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Michał Bronisław Siewierski pochodził ze szlacheckiej rodziny, mającej duże gospodarstwo. Jego rodzicami byli Piotr Siewierski urodzony w 1880 r. i jego żona, Marianna urodzona w 1893. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Rzochowie kontynuował naukę w Gimazjium w Mielcu. W 1933r. otrzymał dyplom maturalny i rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, w trakcje studiów zachorował na chorobę płuc. W dniu 31 marca 1940 roku w kaplicy w Błoniu koło Tarnowa, z rąk bpa Edwarda Komara roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafiach: Lisia Góra – w latach od września 1940 do 7 maja 1943; Parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach od 8 maja 1943 do 30 sierpnia 1973 r. oraz pełnił urząd proboszcza Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróżach od 1 września 1973 do śmierci. W 1947 r. w Ropczycach założył Sodalicję Mariańską męską i żeńską, stając się jej moderatorem. Był duszpasterzem młodzieży dekanatu ropczyckiego. Miał szczególny kult do Matki Bożej ropczyckiej. Był rektorem kościoła filialnego pw. Imienia Maryi w Ropczycach. Wygłosił wiele nauk rekolekcyjnych w latach 1960-1975 był rekolekcjonistą w domu rekolekcyjnym w Ciężkowicach oraz w latach 1963-1973 w Zbylitowskiej Górze. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył biskup pomocniczy tarnowski Piotr Bednarczyk, odbyły się 3 maja 1977 w kościele parafialnym w Stróżach. Siewierski spoczął na cmentarzu parafialnym w Stróżach.

Upamiętnienie | edytuj kod

W 1998 roku imię ks. Michała Siewierskiego otrzymała jedna z ulic w Ropczycach, zaś w kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny w Ropczycach wmurowano pamiątkową tablicę autorstwa projektu Bronisława Chromego[1].


Oznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ks. Zygmunt Bochenek: Sanktuarium imienia Maryi i Królowej Rodzin w Ropczycach : dzieje kultu, koronacja, mały przewodnik, dar i zadanie, pieśni, modlitwy, poezje.. Ropczyce: Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego, 2012, s. 84. ISBN 978-83-936248-0-5.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Michał Siewierski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy