Michałowicki Potok


Michałowicki Potok w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michałowicki Potok (niem. Grundfloss[1]) – potok, prawy dopływ Kamiennej[3].

Potok płynie w Sudetach Zachodnich w północno-zachodniej części Karkonoszy, w północno-zachodniej części Pogórza Karkonoskiego[1]. Jego źródła znajdują się w Michałowicach[1]. Płynie na północny zachód, dość stromo, wcinając się głęboką doliną pomiędzy Drewniakiem i Złotym Widokiem na południu a Piechowicką Górą północy[1]. Uchodzi do Kamiennej w górnej części Piechowic[1].

Płynie po granicie i jego zwietrzelinie. Dolna część zlewni Michałowickiego Potoku porośnięta jest górnoreglowymi lasami świerkowymi. W górnej części, w Michałowicach Michałowicki Potok przecina niebieski szlak turystyczny z Piechowic na Przełęcz pod Śmielcem[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 3: Karkonosze. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 133. ISBN 83-7005-168-5.
  2. Michałowicki Potok na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-04-26].
  3. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 162. [dostęp 2017-04-26].
  4. Mapa turystyczna. [dostęp 2018-05-03].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Michałowicki Potok" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy