Michael Rösch


Michael Rösch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Rösch (ur. 4 maja 1983 w Pirnie) – biathlonista niemiecki, od sezonu 2013/2014 reprezentant Belgii[1], mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest synem Eberharda, reprezentanta NRD w biathlonie, dwukrotnie klasyfikowanego w czołowej trójce klasyfikacji Pucharu Świata, mistrza świata w sztafecie. Kontynuując tradycje rodzinne Michael Rösch rozpoczął treningi biatlonowe w wieku 9 lat i znalazł się w kadrze juniorskiej Niemiec, sięgając po cztery tytuły mistrza świata juniorów: w sztafecie na MŚJ w Chanty-Mansyjsku (2001), MŚJ w Ridnaun (2002) i MŚJ w Haute Maurienne (2004) oraz w sprincie na MŚJ w Kościelisku (2003).

W Pucharze Świata zadebiutował 27 lutego 2004 roku w Lake Placid, zajmując 45. miejsce w sprincie. Pierwsze punkty wywalczył dwa dni później, zajmując 30. miejsce w biegu pościgowym. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 15 grudnia 2005 roku w Osrblie, kończąc rywalizację w biegu indywidualnym na trzeciej pozycji. Wyprzedzili go jego rodak Sven Fischer i Rosjanin Maksim Czudow. W kolejnych startach jeszcze osiem razy stawał na podium, odnosząc dwa zwycięstwa: 15 stycznia 2006 roku w Ruhpolding wygrał bieg pościgowy, a 15 marca 2007 roku w Chanty-Mansyjsku był najlepszy w sprincie. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2005/2006, kiedy zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dzięki rezultatom z początku sezonu 2005/2006 znalazł się w niemieckiej kadrze na igrzyska olimpijskie w Turynie, gdzie wraz z Michaelem Greisem, Ricco Großem i Svenem Fischerem zdobył złoty medal w sztafecie. W startach indywidualnych zajął 10. miejsce w biegu masowym i 42. w biegu indywidualnym.

W 2007 roku Groß, Rösch, Fischer i Greis zdobyli brązowy medal w sztafecie podczas mistrzostw świata w Anterselvie. Wynik ten Niemcy z Röschem w składzie powtórzyli na mistrzostwach świata w Östersund w 2008 roku i rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Pjongczang. Zajął także czwarte miejsce w sztafecie mieszanej podczas mistrzostw świata w Pokljuce w 2006 roku, startując z Andreasem Birnbacherem, Kati Wilhelm i Andreą Henkel. Był też między innymi piąty w sprincie na MŚ 2008 i w biegu pościgowym podczas MŚ 2009.

W 2019 roku zakończył karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Zimowe igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Mistrz olimpijski w biathlonie Michael Roesch zmienił obywatelstwo

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Michael Rösch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy