Michaił Drozdowski


Michaił Drozdowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Michaił Drozdowski Michaił Drozdowski- portret

Michaił Gordiejewicz Drozdowski, ros. Михаил Гордеевич Дроздовский (ur. 19 października 1881 w Kijowie, zm. 14 stycznia 1919 w Rostowie nad Donem) – wojskowy rosyjski, generał armii Imperium Rosyjskiego i dowódca białych.

Pochodził ze znanej rodziny szlacheckiej. Służył w wojsku od 1892. Ukończył petersburską junkierską szkołę piechoty w 1901 i Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego w 1907. W latach 1904 - 1905 brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej jako oficer 34 Pułku Wschodniosyberyjskiego w składzie 1 Korpusu Syberyjskiego 2 Armii Mandżurskiej. Od 1910 oficer do specjalnych poruczeń przy sztabie Przyamurskiego Okręgu Wojskowego w Harbinie w stopniu kapitana. Od 1911 pomocnik starszego adiutanta w sztabie Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1913 ukończył szkołę lotniczą w Sewastopolu, gdzie zapoznał się z elementami rozpoznania lotniczego.

Po wybuchu I wojny światowej wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa oddziału ogólnego w sztabie Frontu Północno-Zachodniego. 22 marca 1915 awansowany do stopnia podpułkownika z powierzeniem obowiązków szefa sztabu 64 Dywizji Piechoty.

Był odznaczony m.in. Orderem św. Stanisława III klasy z Mieczami, Orderem św. Anny III klasy z Mieczami.

Bibliografia, literatura, linki | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Michaił Drozdowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy