Michal Mertiňák


Michal Mertiňák w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michal Mertiňák (ur. 10 października 1979 w Powaskiej Bystrzycy) – słowacki tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa.

Spis treści

Kariera tenisowa | edytuj kod

Praworęczny tenisista karierę zawodową rozpoczął w 1999 roku. Swój pierwszy finał turnieju rangi ATP World Tour rozegrał w roku 2005 w chorwackim Umagu (w parze z Davidem Škochem). W 2006 roku wygrał po raz pierwszy w karierze imprezę z cyklu ATP World Tour, w Ćennaju (razem z Petrem Pálą). Od roku 2009 do 2010 razem grał z Františkiem Čermákiem. Razem wygrali sześć turniejów oraz czterokrotnie dochodzili do finałów rozgrywek. Łącznie Słowak (stan na sierpień 2014) wygrał 13 turniejów rangi ATP World Touroraz osiągnął 12 finałów.

W rozgrywkach międzynarodowych jest regularnym reprezentantem w Pucharze Davisa; od debiutu w 2003 pozostawał długo niepokonany w grze podwójnej (partnerował Dominikowi Hrbatemu i Karolowi Beckowi). Wniósł znaczący wkład w pierwszy w historii awans Słowacji do finału Pucharu Davisa w 2005 roku, w parze z Beckiem wygrywając debla we wszystkich rundach (z Hiszpanami, Holendrami i Argentyńczykami). W meczu finałowym przeciwko Chorwatom przegrał zarówno w deblu (w parze z zastępującym Becka, Hrbatým), jak i piątym, decydującym o końcowym rozstrzygnięciu, meczu singlowym (z Mario Ančiciem). Tym samym trofeum przypadło rywalom którzy wygrali konfrontację 3:2.

Najwyżej sklasyfikowany w rankingu singlistów był w lipcu 2005 roku na 129. miejscu, natomiast w zestawieniu deblistów w lutym 2010 roku zajmował 12. pozycję.

Finały w turniejach ATP World Tour | edytuj kod

Gra podwójna (13–12) | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rad Ľudovíta Štúra, III. trieda (słow.). prezident.sk. [dostęp 13 grudnia 2011].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Michal Mertiňák" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy