Michel Erhart


Michel Erhart w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ołtarz główny w Blaubeuren Madonna w płaszczu opiekuńczym

Michel Erhart (ur. ok. 1440/45; zm. po 1522 w Ulm?) – niemiecki rzeźbiarz i snycerz, przedstawiciel sztuki późnego gotyku. Ojciec Gregora Erharta. Zaliczany do grona tzw. ulmskiej szkoły, będąc jednym z ważniejszych jej reprezentantów.

O życiu artysty wiemy stosunkowo niewiele. Jako młody artysta prawdopodobnie był w Konstancji. Podczas wędrówki zapoznał się z niderlandzkim realizmem dominującym w sztuce II poł XV w. Rzeźbiarzem reprezentującym ten nurt był m.in. Mikołaj z Lejdy, którego cechy stylowe można odnaleźć w dziełach artystów z południowo-zachodnich ziem Rzeszy.

Później, w latach 14691522 działał w Ulm wspólnie ze swoim synem Gregorem oraz Bernhartem, w warsztacie Jörga Syrlina Starszego który wykonał znaczącą część gotyckiego wystroju tamtejszej kolegiaty, m.in. stalle, ołtarz główny (zniszczony w okresie reformacji). Michel był pomocnikiem mistrza, jego dłuta są m.in. niektóre popiersia stalli katedralnych. Artystę docenili przedstawiciele zakonu benedyktynów z pobliskiego Blaubeuren, któremu powierzyli prace przy wystroju nowo powstałego kościoła klasztornego.

Dzieła | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Brigitte Reinhardt (red.): Michel Erhart & Jörg Syrlin d. Ä. Spätgotik in Ulm. Stuttgart 2002, ​ISBN 3-8062-1718-1
  • Kloster Blaubeuren. Der Chor und sein Hochaltar, AnnaA. Moraht-Fromm, WolfgangW. Schürle, Stuttgart: Theiss, 2002, ISBN 3-8062-1719-X, OCLC 50645291 .
  • Uwe Geese:Rzeźba gotycka Francji, Włoch, Niemiec i Anglii [w.] Rolf Toman (red.) Sztuka gotyku. Architektura. Rzeźba. Malarstwo. Köln 1998

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Michel Erhart" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy