Michiru Kaiō


Michiru Kaiō w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarodziejka z Neptuna (jap. セーラーネプチューン Sērā Nepuchūn; Sailor Neptune) – fikcyjna postać z serii mang i anime Sailor Moon autorstwa Naoko Takeuchi. Jej imię, Michiru Kaiō (jap. 海王 みちる Kaiō Michiru) można tłumaczyć także jako "Wznoszący się Król Oceanu". Czarodziejka z Neptuna jest jedną z czterech Czarodziejek Zewnętrznego Układu Słonecznego.

Spis treści

Opis postaci | edytuj kod

Formalnie przedstawiona jest w serii Sailor Moon S, choć jej sylwetka pojawia się obok Sailor Uranus w ostatnim odcinku serii Sailor Moon R[1]. Niewiele wiadomo o jej przeszłości, poza tym, że przebudziła się jako wojowniczka wcześniej niż Haruka[2].

Michiru jest bardzo uprzejmą osobą o spokojnym charakterze, której uczuć nie może zranić, nawet poprzez protekcjonalne traktowanie. Ponadto jest elegancka, delikatna i inteligentna; przejawia zainteresowania w dziedzinie sztuki, w tym muzyki. Usagi, dla której to spostrzeżenie jest szczególnie istotne, stwierdziła że Michiru to idealny przykład księżniczki[3].

Przedstawiona po raz pierwszy Michiru uczęszcza do Mugen Gakuen z Haruką i młodszą Hotaru Tomoe[4]. W mandze po tym, jak jej szkoła zostaje zniszczona, wraz z Haruką, uczęszcza później do tej samej szkoły, co Usagi i pozostałe dziewczyny. W anime nie wymienia się szkoły, do której dziewczęta uczęszczają po tym zdarzeniu.

Zarówno w mandze, jak i w anime, ukazany jest romantyczny związek Michiru z Haruką[5][6][7], który w wielu krajach został objęty cenzurą. W anime Michiru jednorazowo flirtuje także z Seiyą, co powoduje zazdrość Haruki. Zamiarem Michiru jest poznanie motywów jego działania, ponieważ bohaterka podejrzewa, że jest on zagrożeniem dla planety[8]. Nie zdarza się to w mandze, gdzie Seiya jest zawsze kobietą i gra o wiele mniej eksponowaną rolę.

To najbardziej związana ze sztuką ze wszystkich postaci. Potrafi grać na skrzypcach, pływać i malować[2]. Ze wszystkich umiejętności Michiru najbardziej ceniona jest gra na instrumencie. Zawodowe uprawianie gry na skrzypcach jest także jej największym marzeniem[9].

Sailor Neptune | edytuj kod

Michiru potrafi zmienić się w Sailor Neptune. Nosi strój w kolorach morskim i modrym[2]. Jej osobowość nie różni się od tej sprzed transformacji, chociaż posiada pewne specjalne umiejętności. W języku japońskim planeta Neptun nosi nazwę Kaiōsei (jap. 海王星). Pierwsze dwa znaki kanji znaczą "król morza", a trzeci wskazuje na obiekt astronomiczny. Również według rzymskiej mitologii Neptun był bogiem wody i morza, dlatego też na nim oparte są moce Sailor Neptune.

Z czasem staje się znacznie silniejsza i potężna – Sailor Neptune zyskuje dodatkowe moce. Pierwsza zmiana ma miejsce w 39 akcie mangi, kiedy zdobywa Neptune Crystal, jej strój staje się podobny do stroju Super Sailor Moon. Nie podano nazwy transformacji[10]. Jej drugą i ostatnią przemianą w anime jest Super Sailor Neptune. Ostatnią transformacją Michiru jest Eternal Sailor Neptune, pojawia się ona tylko w mandze i jest najdoskonalszą postacią Senshi.

Księżniczka Neptun | edytuj kod

Symbol Neptuna.

Księżniczka Neptun (jap. プリンセス・ネプチューン Purinsesu Nepuchūn; Princess Neptune) – w mandze Michiru była Księżniczką na swojej rodzinnej planecie – Neptunie. Jej zadaniem było strzec Królestwa przed inwazją z zewnątrz. Jeszcze za czasów Srebrnego Millenium jako księżniczka mieszkała w zamku Triton Castle – zamku orbitującym wokół Neptuna. Królowa Serenity dała go jej, kiedy Księżniczka się urodziła[11].

Transformacje | edytuj kod

Anime | edytuj kod

 • Neptune Planet Power, Make Up! (jap. ネプチューン・プラネット・パワー・メイク・アップ Nepuchūn Puranetto Pawā Meiku Appu; Potęgo Neptuna, Działaj!)[2]

Manga | edytuj kod

 • Neptune Planet Power, Make Up! (jap. ネプチューン・プラネット・パワー・メイク・アップ Nepuchūn Puranetto Pawā Meiku Appu; Potęgo Neptuna, Działaj!)
 • Neptune Crystal Power, Make Up! (jap. ネプチューン・クリスタル・パワー・メイク・アップ Nepuchūn Kurisutaru Pawā Meiku Appu; Kryształowa Potęgo Neptuna, Przemień Mnie!)[10]

Ataki | edytuj kod

Anime | edytuj kod

 • Deep Submerge! (jap. 深水没/ディープ・サブマージ Dīpu Sabumāji; Wzburzone Fale Oceanu, do dzieła!)[12]
 • Submarine Reflection! (jap. 深海鏡射/サブマリン・リフレクション Sabumarin Rifurekushon; Zwierciadełko, Znikadełko!)[13]

Manga | edytuj kod

 • Deep Submerge! (jap. 深水没/ディープ・サブマージ Dīpu Sabumāji; Głębokie Zanurzenie!)
 • Submarine Reflection! (jap. 深海鏡射/サブマリン・リフレクション Sabumarin Rifurekushon; Zwierciadełko, znikadełko!)
 • Submarine Violon Tide! (jap. 深海提琴潮流/サブマリン・ヴィオロン・タイド Sabumarin Vioron Taido)[14]
 • Galactica Violon Tide! (jap. ギャラクティカ・提琴潮流 Gyarakutika teikin chōryū)[15]

Przedmioty | edytuj kod

Transformacja | edytuj kod

 • Lip Rod (jap. リップ・ロッド Rippu Roddo) – różdżka z niebieskawym trzonkiem, zakończonym zdobieniem w kształcie serca. Na nim znajduje się granatowy kryształ w kształcie sierpa księżyca z zielonkawym pierścieniem i złotą główką w kształcie pięcioramiennej gwiazdy. Nie wiadomo skąd Michiru ją ma; dzięki niej zmienia się w Sailor Neptune.
 • Neptune Crystal (jap. ネプチューン・クリスタル Nepuchūn Kurisutaru; Kryształ Neptuna) – kryształ Senshi. Michiru użyła go do transformacji w Eternal Sailor Neptune[10].

Ataki | edytuj kod

 • Deep Aqua Mirror (jap. ディープ・アクア・ミラー Dīpu Akua Mirā; Zwierciadło Głębokich Wód) – talizman, który był ukryty w sercu Michiru. Aby go z niej wydostać, wróg (Eudial) musiała zabił Sailor Neptune, która jednak powróciła do życia, po połączeniu się wszystkich talizmanów[16]. Za pomocą niego talizmanu Czarodziejka wykonuje atak Submarine Reflection, a także może zobaczyć przyszłość i rzeczy normalnie trudnych do ustalenia (ze względu np. na odległość lub tajemnicę).
 • Marine Cathedral (jap. マリン・カテドラル Marin Katedoraru) – skrzypce Michiru, które służą jej do wykonania ataku Submarine Violon Tide[17].

Inne | edytuj kod

 • Zegarek Komunikacyjny (jap. 腕時計型の通信機 Udedokei Kata no Tsūshin-ki; Communication Watch)

Aktorki | edytuj kod

W anime głosu Michiru użyczyła Masako Katsuki, a w serialu Sailor Moon CrystalSayaka Ōhara.

W musicalach Sailor Moon w jej rolę wcieliły się aktorki: Kahoru Sakamoto, Chikage Tomita, Miyuki Fuji, Hiroko Tahara, Sara Shimada, Yūka Asami, Tomoko Inami, Takayo Ōyama oraz Sayaka Fujioka.

Odbiór | edytuj kod

W 1995 roku, w 17. Anime Grand Prix, organizowanym przez magazyn Animage, postać Michiru Kaio zajęła 18. miejsce w kategorii: najlepsza postać żeńska[18]. W oficjalnym sondażu popularności postaci z serii Sailor Moon, Sailor Neptune była ósmą najbardziej popularną postacią z pięćdziesięciu pozycji[19].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Usagi-tachi no ketsui! Atarashiki tatakai no jokyoku!. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 89.
 2. a b c d Unmei no kizuna! Uranasu no tōi hi. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 106.
 3. Usagi no akogare! Yūbi no tensai Michiru. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 93.
 4. Ijigen kara no shinryaku! Mugen Gakuen no nazo. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 120.
 5. Akumu hana wo chirasu toki! Yami no joō fukkatsu. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 167.
 6. Ginga no seisen! Sērā Wōzu densetsu. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 194.
 7. Kieyuku hoshiboshi! Uranasu-tachi no saigo. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 198.
 8. Yobiau hoshi no kagayaki! Haruka-tachi sansen. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 180.
 9. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 10 (tylna okładka). 
 10. a b c Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 14, akt 39. 
 11. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 15, akt 41. 
 12. Suteki na bishōnen? Ten'ō Haruka no himitsu. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 92.
 13. Noroi no makyō! Akumu ni torawareta Mamoru. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 169.
 14. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 16, akt 43. 
 15. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 18, akt 50. 
 16. Seihai no shinpi na chikara! Mūn nidan henshin. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 111.
 17. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 8, akt 26. 
 18. 第17回アニメグランプリ [1995年5月号] (jap.). Animage. [dostęp 2014-04-05].
 19. Naoko Takeuchi: Bishoujo Senshi Sailor Moon. T. 10. Kodansha, s. 138-139. ISBN 4-06-178806-X.
Na podstawie artykułu: "Michiru Kaiō" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy