Microsoft Excel


Microsoft Excel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Microsoft Excelarkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows, macOS, iOS i Android. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla systemu Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5.0 wydanej w 1993 roku program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 program dostępny jest w polskiej wersji językowej[1].

Spis treści

Zastosowanie | edytuj kod

Aplikacja jest powszechnie używana w firmach i instytucjach, a także przez użytkowników domowych. Jej główne zastosowanie to wykonywanie obliczeń (np. wydatków) zestawionych w formie tabelarycznej. W tym użyciu mają zastosowanie liczne funkcje matematyczne, finansowe i bazodanowe dostępne w programie. Istotne znaczenie ma też półautomatyczne powielanie tworzonych formuł z zastosowaniem różnych wariantów adresowania (adresowanie względne, adresowanie bezwzględne, adresowanie mieszane). Microsoft Excel służy także do tworzenia wielu typów wykresów, przydatnych między innymi w fizyce, matematyce i ekonomii. Zawiera też system zestawiania raportów z użyciem tzw. tabel przestawnych, wykorzystywany przy wykonywaniu analiz biznesowych.[2]

PowerBI | edytuj kod

Microsoft Excel posiada możliwości z zakresu business intelligence: za pomocą narzędzi Power Pivot, Power Query oraz Power View potrafi przetwarzać i analizować dane biznesowe.

Przypisy | edytuj kod

  1. Polski Word 2.0 i Excel 4.0 już w sprzedaży (pol.). [dostęp 2017-07-21].
  2. Przydatne funkcje Microsoft Excel. Poradnik dla początkujących, Geex [dostęp 2020-10-09]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Microsoft Office

Arkusze kalkulacyjne Kontrola autorytatywna (arkusz kalkulacyjny):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Microsoft Excel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy