Microsoft Internet Explorer


Internet Explorer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Microsoft Internet Explorer) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Internet Explorer, IE (dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – nierozwijana już przeglądarka internetowa opracowana przez amerykańską firmę Microsoft do systemów operacyjnych Microsoft Windows. Pierwsza wersja została wydana w 1995 roku jako część pakietu Microsoft Plus! do systemu Windows 95. Późniejsze wersje były dostępne do pobrania za darmo lub w ramach pakietów Service Pack do systemów operacyjnych Microsoft Windows.

Internet Explorer był najpopularniejszą przeglądarką internetową, osiągając szczyt około 95% udziału rynkowego w 2003 roku[1]. Na rynku światowym pozycję lidera stracił około 2012 roku na rzecz przeglądarek innych producentów[2]. IE w Polsce wypadł z pierwszej piątki w 2017 roku i w nowszych rankingach wg Gemius nie jest już nawet notowany[3]. Natomiast wg StatCounter jego użycie w Polsce spadło poniżej 1% w marcu 2018 roku[4].

Ostatnim wydaniem był Internet Explorer 11. 17 marca 2015 Microsoft ogłosił, że domyślną przeglądarką internetową w Windows 10 będzie Microsoft Edge, a Internet Explorer nie będzie dalej rozwijany.

Spis treści

Opis programu | edytuj kod

Program ten, w wersji Windows, rozwijany jest na bazie kodu Mosaic zakupionego od firmy Spyglass. Program został oficjalnie zaprezentowany 23 sierpnia 1995. Pierwsza wersja programu nie potrafiła jeszcze poprawnie interpretować polskich znaków – stało się to dopiero w spolszczonej wersji 2.0 – zaś obsługa ramek pojawiła się dopiero w wersji 3.0.

Do wersji 6 Internet Explorer był kompletem trzech modułów – przeglądarki internetowej, programu pocztowego i czytnika grup dyskusyjnych. Dwa ostatnie moduły miały postać jednego programu o nazwie Outlook Express. Od wersji 7 do użytkowników dostarczany jest tylko Internet Explorer. Outlook Express zmienił nazwę na Windows Mail i dodawany był tylko do systemu Windows Vista. Następnie nazwa została zmieniona na Windows Live Mail a aplikacja przestała być częścią systemu operacyjnego Windows, włączono ją natomiast w skład pakietu Windows Live Essentials.

Istotną cechą Internet Explorera jest otwarty charakter programu, dzięki któremu firmy trzecie mogą tworzyć tzw. wtyczki (ang. plugins) rozszerzające funkcjonalność przeglądarki. Typowym przykładem jest wtyczka obsługująca wyszukiwarkę Google, zaś polscy użytkownicy korzystają z wtyczek OnetPilot i WPinacz, które obsługują portale Onet.pl i Wirtualna Polska.

Obsługiwane platformy | edytuj kod

Internet Explorer nie jest rozwijany. Poprawki wydawane są jedynie w wersji dla systemu operacyjnego Windows. Dawniej istniały także jego wersje na inne platformy – m.in. Mac OS i Mac OS X (oparty na innym silniku – Tasman; w 2003 zaprzestano rozwoju IE dla tych systemów) oraz Solaris i HP-UX (wycofane w 2001).

Historia | edytuj kod

W czerwcu 2003 r. Microsoft ogłosił, że zamierza wstrzymać dalszy rozwój Internet Explorera dla systemu operacyjnego firmy Apple, ponieważ Apple opracował własną przeglądarkę o nazwie Safari (bazującą na kodzie Konquerora).

23 września 2004 r. Microsoft ogłosił, że zaprzestaje wydawania poprawek błędów związanych z bezpieczeństwem dla Internet Explorera działającego na systemach operacyjnych starszych niż Windows XP. Jako uzasadnienie tej decyzji podano, że IE jest częścią systemu operacyjnego, a najnowsze mechanizmy zabezpieczeń są dostępne tylko wraz z Service Packiem 2 dla Windows XP. Argumentowano również, że zostanie skrócony czas wydawania poprawek, gdyż mniej będzie wersji dla których konieczne będzie tworzenie i testowanie poprawek. Jest to korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa programu, niemniej jednak wymusza również kosztowną aktualizację systemu operacyjnego, a często również sprzętu komputerowego.

Wersje | edytuj kod

Internet Explorer 1 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 1.

Internet Explorer 2 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 2.

Internet Explorer 3 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 3.

Internet Explorer 4 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 4.

Internet Explorer 5 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 5.

Internet Explorer 5 został wydany 18 marca 1999 i był dołączony do Windows 98 SE. Była to ostatnia wersja IE dla Windows 3.1 i Windows NT 3.x.

Wersja 5.5 została wydana 8 lipca 2000 i była wbudowana w system Windows Me. Jest to ostatnia wersja dla Windows 95.

Internet Explorer 6 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 6.

Internet Explorer 6 został wydany 27 sierpnia 2001, czyli kilka miesięcy przed premierą Windows XP. Nie posiadał wówczas takich funkcji jak blokowanie wyskakujących okienek, jednak kilka nowych funkcjonalności wprowadził dodatek Service Pack 1 dla Internet Explorer 6.

Internet Explorer 7 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 7. Internet Explorer 7 nie przechodzi testu ACID2

Najistotniejsze zmiany:

 • Poprawione bezpieczeństwo:
  • ulepszona architektura, mająca lepiej chronić przed wirusami i robakami,
  • automatyczne filtrowanie sfałszowanych stron (ochrona przed phishingiem).
  • informowanie użytkownika o możliwości udostępnienia jego schowka odwiedzanym serwisom www
 • Zmieniony interfejs:
  • przeglądanie stron w kartach,
  • ułatwiony dostęp do wyszukiwarek,
  • automatyczne zmniejszanie stron tak, aby zmieściły się na kartce (przy drukowaniu),
  • zupełnie nowy interfejs użytkownika.
 • Nowe narzędzia wykorzystujące RSS i Atom.
 • Poprawki w platformie dla twórców stron internetowych:
  • ulepszona obsługa CSS (Microsoft nie wprowadził jednak w tej wersji pełnej obsługi standardów, zob. Acid2),
  • obsługa półprzezroczystych grafik PNG.
 • Ochrona rodzicielska i diagnozowanie problemów z siecią (tylko w Windows Vista).

Internet Explorer 8 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 8.

Ósma wersja Internet Explorera wydana została 19 marca 2009. W wersji tej Microsoft skupił się na zgodności z CSS 2.1 oraz lepszej obsłudze technologii AJAX. W grudniu 2007 roku Microsoft poinformował, że testowa wersja IE8 przechodzi test ACID2[13]. Wśród nowych funkcji należy wymienić możliwość odtworzenia sesji przeglądarki, tryb ścisłej prywatności InPrivate oraz filtr SmartScreen (chroniący przed nieumyślnym zainstalowaniem szkodliwego oprogramowania). Pierwsza beta „ósemki” pojawiła się 5 marca 2008 roku, natomiast 21 lutego 2009 została skompilowana wersja gotowa do wypuszczenia na rynek (RTM) tej przeglądarki, oznaczona jako 8.0.6001.18691.[14]

Internet Explorer 8 został zaprojektowany w kilku wersjach: dla systemów Windows XP, Windows 2003, Windows Vista, Windows 2008 Server i Windows 7, w każdej 32 i 64 bit. Wersja finalna dostępna jest w 25 językach – w tym w języku polskim.

Internet Explorer 9 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 9.

Internet Explorer 9 jest przeglądarką internetową stworzoną przez Microsoft, będąca następcą przeglądarki Internet Explorer 8. Przeglądarka oferuje obsługę selektorów CSS3 w tym border-radius, HTML5, szybszy silnik JavaScript oraz sprzętową akcelerację stron przy użyciu Direct2D i DirectWrite.

Przeglądarka obsługuje systemy operacyjne Windows Vista i Windows 7. System Windows XP nie jest obsługiwany[15].

Internet Explorer 10 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 10.

Dziesiątą wersję Internet Explorera zaprezentowano po raz pierwszy podczas MIX 11 w Las Vegas, jednocześnie wydając pierwszą wersję Platform Preview[16]. Do czasu wydania pierwszej wersji Platform Preview nad nową wersją Internet Explorera pracowano trzy tygodnie[17].

Przeglądarka jest dostępna na system Windows 7 i nowsze. Nie obsługuje już Windows XP i Windows Vista[18].

Internet Explorer 11 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Internet Explorer 11.

Jedenasta wersja tej przeglądarki. Najistotniejsze zmiany:

 • obsługa WebGL i protokołu SPDY
 • synchronizacja kart pomiędzy urządzeniami
 • nowy menedżer pobierania w Modern UI
 • synchronizacja kart z innymi podzespołami.

Silnik przeglądarki | edytuj kod

Udział w rynku | edytuj kod

Udziały Internet Explorera na świecie w latach 1994–2019 Udziały Internet Explorera w Polsce w latach 2002–2010 według serwisu ranking.pl oraz old.ranking.pl

Według danych z czerwca 2013 Internet Explorer, czyli z momentu wydania IE11, IE był drugą pod względem używania przeglądarką internetową na świecie, z udziałem 25,44%[19]. Od roku 2004 można było zaobserwować trend spadkowy na rzecz alternatywnych przeglądarek takich jak Firefox, Opera, Safari, a od 2008 roku także Chrome.

Pozycja Internet Explorera na rynkach europejskich (dane z kwietnia 2011 według serwisu StatCounter) Udział alternatywnych przeglądarek na rynkach europejskich (dane z kwietnia 2011 według serwisu StatCounter)

Według danych Ranking.pl 16 października 2008 z Polski, Firefox 3 po raz pierwszy stał się popularniejszy od najpopularniejszej wersji Internet Explorera[20]. 2 kwietnia 2009 Firefox wyprzedził Internet Explorera w rankingu przeglądarek, zająwszy tym samym okupowaną przez niego wcześniej pierwszą pozycję[21]. Na rynku światowym Internet Explorer utrzymał dominującą pozycję do 2012 roku, ale stracił ją na rzecz Google Chrome[2].

Użycie IE spadło poniżej 1% w Polsce w marcu 2018 roku[4] (wg StatCounter). Natomiast na świecie spadł poniżej 2% w październiku 2019.

Użycie poszczególnych wersji Internet Explorera według serwisu NetApplications (dane z czerwca 2013):

Użycie przeglądarek na świecie według serwisu StatCounter (stan na czerwiec 2013)[22]:

 1. Google Chrome – 42,68%
 2. Internet Explorer – 25,44%
 3. Firefox – 20,01%
 4. Safari – 8,39%
 5. Opera – 1,03%

Użycie przeglądarek w Europie według serwisu StatCounter (stan na czerwiec 2013)[23]:

 1. Google Chrome – 38,36%
 2. Mozilla Firefox – 27,15%
 3. Internet Explorer – 21,15%
 4. Safari – 9,25%
 5. Opera – 2,12%

Rynek przeglądarek w Polsce w 2013 | edytuj kod

Użycie przeglądarek w Polsce według serwisu StatCounter (stan na czerwiec 2013)[24]:

 1. Mozilla Firefox – 43,88%
 2. Google Chrome – 35,87%
 3. Internet Explorer – 11,13%
 4. Opera – 5,82%
 5. Safari – 1,89%

Użycie przeglądarek w Polsce według serwisu Ranking.pl (stan na okres 16 – 22 czerwca 2014)[25]:

 1. Chrome – 35,02%
 2. Mozilla Firefox – 34,30%
 3. Internet Explorer – 12,07%
 4. Opera – 6,43%
 5. Safari – 1,11%
 6. IEMobile – 0,76%

Użycie poszczególnych wersji Internet Explorera w Polsce według serwisu Ranking.pl (stan na okres 16 – 22 czerwca 2014)[26]:

 1. Internet Explorer 11 – 45,78%
 2. Internet Explorer 8 – 20,98%
 3. Internet Explorer 10 – 16,07%
 4. Internet Explorer 9 – 14,04%
 5. Internet Explorer 7 – 2,47%
 6. Internet Explorer 6 – 0,63%

Rynek przeglądarek na świecie w 2013 | edytuj kod

Pozycja Internet Explorer na rynkach europejskich według serwisu StatCounter (stan na czerwiec 2013):

 1. Holandia – 33,11% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 2. Dania – 28,24% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 3. Belgia – 30,38% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 4. Portugalia – 24,62% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 5. Wielka Brytania – 26,8% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 6. Szwecja – 25,51% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 7. Andora – 29,06% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 8. Słowenia – 19,48% (2 miejsce, 1 miejsce Mozilla Firefox)
 9. Szwajcaria – 28,84% (1 miejsce)
 10. Monako – 26,96% (2 miejsce, 1 miejsce Safari)
 11. Luksemburg – 25,223% (3 miejsce, 1 miejsce Mozilla Firefox)
 12. Norwegia – 26,12% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 13. Malta – 21,87% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 14. Irlandia – 21,44% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 15. Włochy – 23,81% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 16. Francja – 22,41% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 17. Hiszpania – 23,16% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 18. Austria – 23,56% (3 miejsce, 1 miejsce Mozilla Firefox)
 19. Łotwa – 12,67% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 20. Czechy – 22,16% (2 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 21. Litwa – 15,4% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 22. Estonia – 17,92% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 23. Bułgaria – 17,41% (3 miejsce, 1 miejsce Mozilla Firefox)
 24. Chorwacja – 14,24% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 25. Rumunia – 14,1% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 26. Niemcy – 18,37% (3 miejsce, 1 miejsce Mozilla Firefox)
 27. Islandia – 15,17% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 28. Finlandia – 16,44% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 29. Grecja – 18,55% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 30. Rosja – 15,68% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 31. Słowacja – 16,243% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 32. Ukraina – 9,9% (4 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 33. Kazachstan – 12,02% (4 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 34. Polska – 11,13% (3 miejsce, 1 miejsce Mozilla Firefox)
 35. Węgry – 8,65% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 36. Czarnogóra – 8,45% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 37. Serbia – 9,62% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 38. Albania – 8,93% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 39. Białoruś – 9,41% (4 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 40. Mołdawia – 6,95% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 41. Bośnia i Hercegowina – 6,7% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)
 42. Macedonia Północna – 5,53% (3 miejsce, 1 miejsce Google Chrome)

Procentowy udział Internet Explorera według kontynentów według serwisu StatCounter (stan danych na czerwiec 2013):

 1. Ameryka Północna – 31,54%
 2. Australia – 26,28%
 3. Oceania – 26,12%
 4. Azja – 25,56%
 5. Europa – 21,15%
 6. Ameryka Południowa – 18,97%
 7. Afryka – 15,85%
 8. Antarktyda – 0,00%

Programy oparte na silniku IE | edytuj kod

Programy, które wykorzystywały silnik przeglądarki Internet Explorer (Trident):

 • Avant Browser.
 • Maxthon (możliwość wyboru wyświetlania strony pomiędzy silnikiem Trident a Webkit).
 • Netscape Browser (już nierozwijana) w wersji 8.x ma możliwość wyświetlenia strony w silniku IE.
 • Dodatek IETab (dostępny tylko w Windows) dla przeglądarki Firefox.
 • Dodatek IETab (dostępny tylko w Windows) dla przeglądarki Chrome.

Kontrowersje | edytuj kod

Przeglądarka IE dostarczana jest razem z każdą wersją systemu Windows, do 2003 roku także z każdym komputerem Apple Macintosh (na mocy umowy między firmami Apple a Microsoft). Stało się to powodem sporu między Microsoft a Netscape Communications, który znalazł swój finał w sądzie – pośrednim jego efektem był proces wytoczony Microsoft przez kilka stanów oraz Urząd Antymonopolowy USA – jego główny wątek zakończył się jesienią 2002 roku patową ugodą.

Brak możliwości usunięcia | edytuj kod

Niektóre elementy systemu Windows – od wersji Windows 98 – są zależne od Internet Explorera. Z tego też powodu nie jest możliwe całkowite usunięcie MSIE z systemu Windows bez zmiany interfejsu użytkownika na inny lub pochodzący z poprzedniej wersji Windows. Jedynym sposobem na pozbycie się tego programu jest instalacja systemu Windows zmodyfikowanego za pomocą programów XPlite lub 98Lite, co jednak powoduje ograniczenie funkcjonalności i problemy z jego działaniem[potrzebny przypis]. Komponent przeglądarki odpowiedzialny za wyświetlanie HTML jest również często wykorzystywany przez programy innych firm (np. edytory HTML, edytory stylów, czytniki kanałów RSS i inne), wskutek czego usunięcie go ograniczyłoby lub wręcz zniweczyło ich funkcjonalność.

Istnieje natomiast możliwość usunięcia Internet Explorera w buildzie 7048 systemu Windows 7, o czym przekonuje brak pliku iexplore.exe, jednak w systemie nadal pozostają biblioteki, będące integralną częścią systemu[27].

Kompatybilność | edytuj kod

Istnieją strony internetowe w pełni działające tylko na IE, ponieważ polegają na jego błędnym zachowaniu lub, rzadziej, wykorzystują jego nietypowe funkcje. Walką z postępowaniem, gdzie dane strony działają poprawnie tylko z daną przeglądarką zajmuje się ruch „Viewable with Any browser” („do obejrzenia w każdej przeglądarce”) oraz niegdyś polski serwis osiolki.net (zakończył on swoją działalność w 2007 roku).

Obsługa standardów W3C | edytuj kod

W miarę wzrostu popularności alternatywnych przeglądarek pojawiają się też strony niedziałające lub działające gorzej w IE ze względu na jego brak zgodności ze standardami W3C, w szczególności słabą lub błędną obsługę CSS.

Aby umożliwić przeglądarkom internetowym sprawdzenie ich stopnia dostosowania do tych standardów powstał m.in. test Acid2. Internet Explorer 8 przechodzi ten test[13], jednak nie przechodzi wciąż testu Acid3 (wynik ok. 20%) podczas gdy pozostałe współczesne przeglądarki osiągają wyniki od 90–100%. Wynik ok. 95% uzyskuje dopiero wersja robocza IE9. Pozostałe 5% jest związane z fontami SVG i animacjami typu SMIL w SVG, których sensowność podważa Dean Hachamovitch (General Manager, Internet Explorer) w poście w oficjalnym blogu[28] i pokazuje jak wypadają inne przeglądarki w testach Microsoftu.

Ponadto IE w żadnej dostępnej wersji nie obsługuje XHTML[29], co w praktyce uniemożliwia prawidłowe użycie tego standardu. Należy przy tym zwrócić uwagę, że strona napisana w języku XHTML zostanie zinterpretowana jako zwykły HTML, gdy nie zostanie podany typ MIME przewidziany dla XHTML (application/xhtml+xml)[29]. Istnieje jedynie możliwość podania XHTML jako XML, ale wymaga to zastosowania specjalnej transformaty XSL przepisującej wszystkie elementy[30].

Znana jest sytuacja gdy pewien sklep internetowy, niepoprawnie wyświetlany w starszej wersji Internet Explorer nalicza dodatkowe opłaty za korzystanie z tej przeglądarki, o czym użytkownik informowany jest w złośliwy sposób[31][32][33].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Microsoft’s Internet Explorer losing browser share (ang.). bbc.com, 2010-05-04. [dostęp 2020-03-21].
 2. a b Top 9 Desktop, Mobile, Tablet & Console Browsers – Jan 2009 – Jan 2019, StatCounter Global Stats [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 3. Przeglądarki. Ranking Gemius. [dostęp 2019-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-25)].
 4. a b Browser Market Share Poland – Jan 2017 – Jan 2019, StatCounter Global Stats [dostęp 2019-11-21]  (ang.).
 5. The IE10 User-Agent String (ang.). IEBlog. [dostęp 2011-04-17].
 6. The Internet Explorer 8 User-Agent String (Updated Edition) (ang.). IEBlog. [dostęp 16 maja 2009].
 7. Daniel Cieślak: IE8 Beta 2 – już jest!. IDG.pl, 28 sierpnia 2008. [dostęp 2009-03-12].
 8. Internet Explorer 8 RC1 już do pobrania!. IDG.pl, 26 stycznia 2009. [dostęp 2009-03-12].
 9. Jakub Hryciuk: Przeglądarka Internet Explorer 9 dostępna! (pol.). CentrumXP.pl, 15 września 2010. [dostęp 2010-09-16].
 10. Dominik Trojnar: Szóste wydanie IE9 Platform Preview (pol.). WSS.pl, 15 listopada 2010. [dostęp 2010-11-16].
 11. Dean Hachamovitch: Sixth IE9 Platform Preview Available for Developers (ang.). MSDN Blogs, 28 października 2010. [dostęp 2010-11-16].
 12. Mateusz Miciński: Przeglądarka Internet Explorer 9 RC dostępna! (pol.). CentrumXP.pl, 10 lutego 2011. [dostęp 2011-02-12].
 13. a b IE8 – Acid2 z sukcesem. 21 grudnia 2007. [dostęp 2008-05-17].
 14. Dawid Długosz: Internet Explorer 8 osiągnął status RTM! (pol.). IDG.pl, 24 lutego 2009. [dostęp 25 lutego 2009].
 15. Internet Explorer 9 adds HTML5, drops Windows XP (ang.). dvice.com. [dostęp 2011-02-11].
 16. MIX11 Day 1 Keynotes (ang.). channel9.msdn.com. [dostęp 2011-04-17].
 17. Native HTML5: First IE10 Platform Preview Available for Download (ang.). IEBlog. [dostęp 2011-04-17].
 18. Internet Explorer 10 nie dla Visty (pol.). dobreprogramy.pl. [dostęp 2011-04-22].
 19. Udział Internet Explorera na Świecie według StatCounter (stan na czerwiec 2013).
 20. Gemius: Najpopularniejsze przeglądarki 7-13.10.2008. Ranking.pl, 2008-10-14. [dostęp 2008-10-20].
 21. Gemius: Najpopularniejsze przeglądarki 24-30.03.2009. Ranking.pl, 2009-04-02. [dostęp 2009-04-09].
 22. Użycie przeglądarek na świecie (ang.). StatCounter.
 23. Użycie przeglądarek w Europie według serwisu StatCounter (stan na czerwiec 2013).
 24. Użycie przeglądarek w Polsce według serwisu StatCounter (stan na czerwiec 2013).
 25. Użycie przeglądarek w Polsce według serwisu Ranking.pl (stan na okres 24–30 czerwca 2013).
 26. Użycie różnych wersji IE w Polsce według Ranking.pl (stan na okres 24–30 czerwca 2013).
 27. Windows 7 bez Internet Explorera?!. dobreprogramy.pl, 4 marca 2009. [dostęp 2009-03-06].
 28. Dean Hachamovitch: HTML5, Modernized: Fourth IE9 Platform Preview Available for Developers (ang.). IEBlog, 2010-08-04. [dostęp 2010-08-10].
 29. a b Chris Wilson: The <?xml> prolog, strict mode, and XHTML in IE (ang.). IEBlog, 2005-09-15. [dostęp 2010-02-06].
 30. Steven Pemberton: Does Microsoft Internet Explorer accept the media type application/xhtml+xml? (ang.). W: HTML and XHTML Frequently Answered Questions [on-line]. W3C, 2004-07-21. [dostęp 2010-02-06].
 31. W Australii użytkownicy IE7 zapłacą więcej za zakupy Dobreprogramy.pl [dostęp 2012-06-17].
 32. Używasz Internet Explorer 7? Zapłacisz 6,8% więcej Wirtualna Polska [dostęp 2012-06-17].
 33. Podatek od Internet Explorera 7? To nie żart. Dziennik Internautów [dostęp 2012-06-22].
Kontrola autorytatywna (przeglądarka internetowa):
Na podstawie artykułu: "Microsoft Internet Explorer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy