Midway


Na mapach: 28°12′N 177°21′W/28,200000 -177,350000

Midway w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Położenie atolu Midway na Pacyfiku

Midway (ang. Midway Atoll; haw. Pihemanu Kauihelani) – atol leżący na Pacyfiku, wchodzący geograficznie w skład Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich, leżący około 850 kilometrów na północny zachód od głównych wysp Hawajów. Administracyjnie stanowi terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych. Wyspy obecnie zamieszkuje około 40 pracowników US Fish and Wildlife Service i obsługi (brak stałych mieszkańców). Ich głównym zajęciem jest obsługa komunikacji na Pacyfiku.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Atol tworzą trzy większe wyspy i kilkadziesiąt małych wysepek koralowych o łącznej powierzchni 6,23 km²; jest to największy fragment lądu w łańcuchu Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Główne wyspy to: Sand Island o powierzchni 486 hektarów, Eastern Island o powierzchni 135 ha i Spit Island o powierzchni 2 ha. Głównym budulcem wysp jest rafa koralowa, która narosła wokół nieistniejących już dziś wysp wulkanicznych. Midway znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Azją a Ameryką Północną (stąd wywodzi się angielska nazwa), blisko linii zmiany daty, dlatego wyspy te są jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, rozpoczynających każdy nowy rok.

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Bitwa o Midway.

Atol został odkryty 5 lipca 1859 przez amerykańskiego kapitana N.C. Middlebrooksa. W 1867 Stany Zjednoczone anektowały Midway na podstawie ustawy o wyspach z guanem. Pierwszą próbę stałego osadnictwa podjęto w 1871. W latach 1903 do 1996 Midway było wykorzystywane przez marynarkę wojenną. W dniach 4–7 czerwca 1942 rozegrała się tam bitwa US Navy i japońskiej Marynarki Cesarskiej, zakończona klęską Japończyków i będąca punktem zwrotnym w dotychczasowym paśmie ich zwycięstw. Utrata japońskiej inicjatywy strategicznej w efekcie walnie przyczyniła się do przegrania wojny. Z tego powodu uważa się tę bitwę za jedną z przełomowych w czasie II wojny światowej.

W 1996 wyspy przekształcono w obszar chroniony (Midway Island National Wildlife Refuge) i przekazano pod administrację US Fish and Wildlife Service. Na Sand Island istnieje port lotniczy Henderson Field; lądowiska na Eastern Island zostały porzucone, a budynki usunięte.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Terytorium niezorganizowane):
Na podstawie artykułu: "Midway" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy