Mieczysław Gajewicz


Mieczysław Gajewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Gajewicz (ur. 1 kwietnia 1888 w Łodzi, zm. 25 stycznia 1973 tamże) – nauczyciel geografii, łódzki działacz krajoznawczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).

Spis treści

Wykształcenie i praca | edytuj kod

Z wykształcenia geograf, a z zawodu i powołania nauczyciel. Wykładał geografię i geologię w szkołach średnich – początkowo przez kilka lat w Zakopanem, a od 1925 w Łodzi. Organizował dla młodzieży wycieczki naukowe, przede wszystkim w Tatry.

Działalność społeczna w turystyce | edytuj kod

Od 1920 należał do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT), a od 1951 do PTTK (powstałego w grudniu 1950 z połączenia PTT z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym (PTK), w Łodzi połączenie nastąpiło w marcu 1951).

Działał w Komisji Turystyki Górskiej Łódzkiego Oddziału PTTK oraz w Terenowym Referacie Weryfikacyjnym Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT).

Miał bogatą kolekcję skał i minerałów, którą chętnie udostępniał zainteresowanym.

Jako rzecznik ochrony przyrody górskiej słynął w kręgach turystycznych z tego, iż nigdy nie skorzystał z kolejki linowej.

Publikacje | edytuj kod

Notatki z Tatr ukazały się przed wojną w „Czasopiśmie przyrodniczym” – organie Towarzystwa Przyrodniczego im. Stanisława Staszica w Łodzi i Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Słownik biograficzny łódzkich działaczy krajoznawstwa i turystyki, praca zbiorowa pod redakcją Jacka K. Ciesielskiego, Łódź, 1985, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Wojewódzki w Łodzi, Komisja Historyczna
  • Lechosław Fularski, 130 lat TT – PTT – PTTK Zarys historii Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Łódź 2003; wyd. II 2010, ​ISBN 978-83-86699-64-3
Na podstawie artykułu: "Mieczysław Gajewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy