Mieczysław Kaczor


Mieczysław Kaczor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Kaczor (ur. 27 czerwca lub 26 lipca 1909 w Obojni, zm. 19 lipca 1994[1]) – polski technik ekonomista i działacz komunistyczny, poseł na Sejm PRL V i VI kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Od 1933 do 1938 był członkiem Komunistycznej Partii Polski. Ukończywszy w 1937 kurs techniczny spawania metali, podjął pracę jako spawacz. Podczas niemieckiej okupacji pracował fizycznie w cukrowni w Przeworsku. W 1942 wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, gdzie pełnił funkcję sekretarza podokręgu przeworskiego, a potem był członkiem okręgu rzeszowskiego. Na terenie rzeszowskim był działaczem Armii Ludowej. W latach 1944–1946 pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Powiatowego PPR w Przeworsku. W 1948, w wyniku połączenia PPR z PPS, znalazł się w szeregach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Ukończywszy kurs dla funkcjonariuszy administracji lokalnej, objął stanowisko starosty powiatu sanockiego. W latach 1950–1969 był zastępcą przewodniczącego prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie.

Podczas kariery zawodowej ukończył technikum ekonomiczne. Był działaczem licznych organizacji społecznych. Zasiadał w prezydium Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. W 1969 i 1972 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Jarosław. Przez dwie kadencje zasiadał w Komisji Kultury i Sztuki. Ponadto w trakcie V kadencji zasiadał w Komisji Oświaty i Nauki, a w trakcie VI kadencji zasiadał w Komisji Pracy i Spraw Socjalnych oraz w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

Pochowany wraz z żoną Marią (1917–1974) na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie[1].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Informacje w serwisie Grobonet
  2. Rzeszowszczyzna w dniu Lipcowego Święta. „Nowiny”, s. 5, Nr 199 z 23 lipca 1974. 

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mieczysław Kaczor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy