Mieczysław Pawlikowski


Mieczysław Pawlikowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Mieczysława Pawlikowskiego i jego żony Ireny

Mieczysław Pawlikowski (ur. 9 stycznia 1920 w Żytomierzu, zm. 23 grudnia 1978 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, reżyser, sierżant bombardier Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 9 stycznia 1920 w Żytomierzu. Ponieważ Żytomierz pozostał na radzieckiej Ukrainie, w 1922 rodzina przeniosła się do Łucka. Podczas II wojny światowej był bombardierem w polskich dywizjonach 300 i 301. Łącznie wykonał 29 lotów bojowych. Po zestrzeleniu i awaryjnym lądowaniu samolotu Halifax Mk II we Francji załoga przedostała się przez Pireneje do Gibraltaru. W Anglii rozpoczął działalność artystyczną, a także był lektorem i spikerem polskich audycji radia BBC. 1 maja 1945 został na własną prośbę zwolniony z Polskich Sił Powietrznych. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 1943–1944 występował w zorganizowanej przez por. Leopolda Skwierczyńskiego Lotniczej Czołówce Teatralnej.

W sierpniu 1945 wrócił do Polski. Występował w teatrach w Kielcach, ale przede wszystkim w teatrach warszawskich: Klasycznym, Powszechnym, Narodowym, Ateneum, Współczesnym, Syrena, Polskim i Nowym. Popularność przyniosła mu rola Zagłoby w Panu Wołodyjowskim i w serialu Przygody pana Michała, jak również prowadzenie Podwieczorku przy mikrofonie. W 1950 zadebiutował w filmie Warszawska premiera w reżyserii Jana Rybkowskiego. Ostatnią filmową kreacją była rola w komedii sensacyjnej Skradziona kolekcja Jana Batorego. Film miał premierę w 1979, już po śmierci aktora.

Zmarł na zawał serca. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera D12-2-2)[1].

Książki | edytuj kod

Autor książki wspomnieniowej Siedmiu z Halifaxa „J” (pierwsze wydanie w 1958)[2].

Filmografia (wybór) | edytuj kod

Polski dubbing | edytuj kod

Odznaczenia i nagrody | edytuj kod

Upamiętnienie | edytuj kod

22 lutego 1980 w Warszawie jednej z ulic na terenie obecnej dzielnicy Praga-Południe zostało nadanie imię Mieczysława Pawlikowskiego[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  2. MieczysławM. Pawlikowski MieczysławM., Siedmiu z Halifaxa "J", wyd. 4, Warszawa 1983: Wydaw. Min. Obrony Narodowej, ISBN 83-11-06638-8 .
  3. Uchwała nr 60 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 22 lutego 1980 r. w sprawie nadania nazw ulicom, "Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, Warszawa, dnia 29 czerwca 1980 r., nr 8, poz. 6, s. 3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mieczysław Pawlikowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy