Mieczysław Połukard


Mieczysław Połukard w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Połukard (ur. 31 sierpnia 1930 w Wołominie, zm. 25 października 1985 w Bydgoszczy) – żużlowiec i trener żużlowy. Pierwszy w historii Polak w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Żużlową karierę rozpoczął we Wrocławiu. W 1955 przeniósł się do Polonii Bydgoszcz, gdzie po zakończeniu kariery został trenerem.

Jest pierwszym w historii Polakiem, który awansował do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata (w 1959 zajął 12 miejsce zdobywając 5 punktów). Wystąpił także w trzech finałach Drużynowych Mistrzostw Świata: 1960 – 4 miejsce; 1961 – 1 miejsce i 1962 – 3 miejsce. Ośmiokrotnie startował w finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski: 1959 – 1 miejsce (w 1956 i 1961 zajął 4 miejsce). Startował również w finałach Złotego Kasku jednak bez medali.

W 1968 podjął decyzję o zakończeniu kariery zawodniczej. W ostatnim meczu po wypadku na torze, trafił do szpitala, gdzie amputowano mu nogę.

Zmarł tragicznie 25 października 1985 na murawie stadionu bydgoskiej Polonii podczas treningu adeptów (kandydaci na żużlowców) – od tyłu uderzył w niego młody zawodnik z Gorzowa Wlkp., który nie opanował motocykla.

Od 1986 jego imieniem nazwano rozgrywany w Bydgoszczy od 1982 turniej Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. Sam wygrał w 1958 Criterium Asów (poprzedniczkę KAPLŻ).

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Indywidualne Mistrzostwa Świata Drużynowe Mistrzostwa Świata

Indywidualne Mistrzostwa Polski
do uzupełnienia

Złoty Kask
do uzupełnienia

Inne ważniejsze turnieje | edytuj kod

Memoriał Alfreda Smoczyka

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mieczysław Połukard" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy