Mieczysław Waldeck


Mieczysław Waldeck w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysław Józef Waldeck (ur. 1 stycznia 1879 w Stanisławowie, zm. prawdopodobnie 8 stycznia 1945 w Stalowej Woli[potrzebny przypis]) – polski działacz społeczny i patriotyczny, właściciel zespołu dworsko-parkowego i majątku ziemskiego w Racławicach koło Niska, członek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, zarządca dworu w Pysznicy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Stanisławowie w spolonizowanej rodzinie ziemiańskiej, która wywodziła się prawdopodobnie z terenów Austrii[1]. Jego ojcem był Wilhelm Waldeck, zaś matką - Ewelina z Boguckich. Pracował jako administrator dworu w Pysznicy[2]. Poślubił Marię z Fusków, z którą miał jednego syna - Mariana, rotmistrza i oficera służby stałej kawalerii Wojska Polskiego. 30 kwietnia 1917 roku nabył zespół dworsko-parkowy wraz z folwarkiem w Racławicach. Razem z żoną wspierał przedsięwzięcia patriotyczne i brał czynny udział w życiu kulturalnym regionu. Został aresztowany w 1944 roku przez Urząd Bezpieczeństwa i umieszczony w więzieniu w Nisku, a następnie w obozie pracy dla folksdojczów w Stalowej Woli, gdzie zmarł.

Działalność patriotyczna i społeczna | edytuj kod

Po osiedleniu się w Racławicach Mieczysław Waldeck razem z żoną ufundował ozdobny gwóźdź do Tarczy Legionowej Ziemi Niskiej, przez co wsparł dzieło pomocy materialnej dla Legionów Polskich[3]. Ponadto włączał się w akcje patriotyczne Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Organizował z małżonką zebrania czwartkowe, nawiązujące do obiadów czwartkowych Stanisława Augusta Poniatowskiego, na których poruszał tematy związane z nowoczesnym prowadzeniem gospodarstw rolnych i propagowaniem kultury polskiej wśród ludności regionu niżańskiego[1].

W okresie okupacji niemieckiej ukrywał przed Niemcami partyzantów Armii Krajowej w swojej posiadłości w Racławicach-Waldekówce. Wspierał uczestników ruchu oporu działających w lasach koło Janowa Lubelskiego poprzez przekazywanie żywności i organizowanie schronienia[3].

Okoliczności podpisania volkslisty | edytuj kod

W 1941 roku Mieczysław Waldeck został aresztowany przez niżańskie gestapo i więziony przez kilka miesięcy. Nakłaniano go bezskutecznie do podpisania volkslisty. Aktu tego dokonał jednak w 1944 roku z nieustalonych do końca przyczyn. Przypuszcza się, że komendant obwodu AK, kapitan Bolesław Rudziński wydał Waldeckowi polecenie podpisania dokumentu, aby Niemcy nie podejrzewali go o tajną pomoc dla partyzantów[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Dionizy Garbacz, Tajemnice Waldekówki w: Sztafeta, numer z dnia 14.07.2005.
  2. Ks. Stanisław Gurba, Twórczość artystyczna Marii Waldeck - malarki z królewskiej wsi Pysznica w: Kronika Diecezji Sandomierskiej, Wydawnictwo Diecezjalne, Sandomierz 2014.
  3. a b Bronisława Barć (red.), Przeszli przez tę ziemię czyniąc dobro. Cmentarz w Racławicach, Wydawnictwo SZTAFETA, Stalowa Wola 2012.

Bibliografia | edytuj kod

  • Dionizy Garbacz, Tajemnice Waldekówki w: Sztafeta, numer z dnia 14.07.2005.
  • Przeszli przez tę ziemię czyniąc dobro. Cmentarz w Racławicach, BronisławaB. Barć, Stalowa Wola: Wydawnictwo SZTAFETA, 2012, ISBN 978-83-63767-16-7, OCLC 823747262 .
  • Ks. Stanisław Gurba, Twórczość artystyczna Marii Waldeck - malarki z królewskiej wsi Pysznica w: Kronika Diecezji Sandomierskiej, Wydawnictwo Diecezjalne, Sandomierz 2014, ISSN 1230-7157.
Na podstawie artykułu: "Mieczysław Waldeck" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy