Mieczysława Kowalska


Mieczysława Kowalska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mieczysława Kowalska OSCCap, w zakonie Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (ur. 1 stycznia 1902 w Warszawie, zm. 25 lipca 1941 w Obozie koncentracyjnym Soldau (KL) w Działdowie) – polska siostra klaryska kapucynka, męczennica chrześcijańska i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Pochodziła z ateistycznej rodziny. 23 stycznia 1923 wstąpiła do klasztoru kapucynek w Przasnyszu. Śluby czasowe złożyła w 1924, a wieczyste w dniu 26 lipca 1928. W klasztorze pełniła obowiązki furtianki, zakrystianki, bibliotekarki, mistrzyni nowicjatu i dyskretki.

2 kwietnia 1941 została aresztowana przez Gestapo wraz z 36 siostrami Klarysek Kapucynek (całą wspólnotą Domu Zakonnego w Przasnyszu) i umieszczona w celi numer 31 niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie. Wkrótce ciężko zachorowała na gruźlicę. Świadoma bliskiej śmierci mówiła, że życie swe poświęca, aby siostry mogły wrócić do Przasnysza. W dwa tygodnie po jej śmierci wszystkie siostry otrzymały zwolnienie z Obozu koncentracyjnego Soldau (KL).

13 czerwca 1999 została Beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci (25 lipca)[1] i 12 czerwca (razem z pozostałymi błogosławionymi w grupie).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. www.fraticappucciniassisi.it: Beata Maria Teresa di Gesù Bambino (Mieczyslawa Kowalska) Vergine e martire (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2011-10-29].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mieczysława Kowalska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy