Miedź Legnica (piłka nożna)


Miedź Legnica (piłka nożna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miedź Legnicapolski klub sportowy, założony 28 lipca 1971 w Legnicy, jako spadkobierca MZKS Legnica. W 1992 roku drużyna zdobyła Puchar Polski oraz zagrała w Pucharze Zdobywców Pucharu, odpadając w meczu z AS Monaco. Od stycznia 2011 działa jako spółka akcyjna pod nazwą MKS Miedź Legnica SA. W 2018 roku awansował po raz pierwszy w swojej historii do Ekstraklasy. To 82. zespół w historii najwyższej polskiej ligi piłkarskiej wg stanu od 1927 roku. W sezonie 2019/2020 drużyna występuje w I lidze po spadku z najwyższej ligi.

Spis treści

Klub | edytuj kod

Obecnie drużyna seniorów występuje w 1 lidze, a ponadto w klubie szkoli się młodzież w 13 zespołach skupionych w Akademii Piłkarskiej Miedzi. Klub jest wiodącą siłą sportową w blisko 100-tysięcznej Legnicy i korzysta ze zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego (pojemność: 6194 miejsc siedzących; oświetlenie: 2000 lux), którego standard jest systematycznie podnoszony. Frekwencja na trybunach na meczach Miedzi waha się od 2 tys. do 5,5 tys. widzów. W herbie Miedzi występuje lew, a barwy klubu to kolory: zielony, niebieski i czerwony. W meczach domowych Miedź występuje w strojach niebieskich, zaś w meczach wyjazdowych w strojach czerwonych. Trzeci komplet strojów rezerwowych jest w kolorze zielonym.

Historia | edytuj kod

Od MZKS do ASPN | edytuj kod

Klub powstał w 1971 roku. Pierwszym prezesem został powołany Witold Grabowski, który pełnił tę funkcję do 1972 r. Nowo powstały klub powołano na bazie wielosekcyjnego MZKS-u. Zapleczem finansowym KS Miedź były legnickie zakłady pracy: Huta Miedzi, Zakłady Mechaniczne „Legmet” i Fabryka Przewodów Nawojowych „Elpena”. Na swój największy sukces klub pracował ponad 20 lat. W 1992 roku Miedź na stadionie Legii w Warszawie pokonała w finale rozgrywek o Pucharu Polski Górnika Zabrze w rzutach karnych i sięgnęła po krajowe trofeum, które okazało się przepustką do rozgrywek europejskich. Sukces był tym większy, że legniczanie zdobyli krajowy Puchar będąc zespołem z drugiego poziomu rozgrywkowego, po drodze do finału eliminując znacznie silniejszych rywali. W nagrodę za zwycięstwo Miedź wystąpiła w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, mierząc się ze słynnym AS Monaco FC, którego trenerem był wówczas Arsène Wenger, a w wyjściowym składzie grali m.in. mistrz świata i Europy z drużyną Niemiec, napastnik Jürgen Klinsmann czy mistrz świata z drużyną Francji, pomocnik Youri Djorkaeff. W pierwszym meczu przed własną publicznością Miedź uległa rywalom 0:1, by w rewanżu we Francji zremisować z faworyzowanym rywalem 0:0. W kolejnych latach celem klubu był awans do najwyższej, krajowej klasy rozgrywkowej, ale nie udało się go zrealizować. Klub natomiast zaczął podupadać i z czasem – w roku 2010 – ASPN Miedź stanęła na skraju bankructwa.

Czasy obecne: MKS Miedź | edytuj kod

Po 40 latach działalności, na przełomie których piłkarski zespół Miedzi występował w różnych szczeblach rozgrywek – od czwartego do drugiego poziomu, w 2011 roku rozpoczął się nowy okres w historii Miedzi. Dzięki zaangażowaniu biznesmena Andrzeja Dadełło i prowadzonej przez niego międzynarodowej Grupy Kapitałowej DSA miejsce ASPN Miedź zajęła nowa spółka akcyjna pod nazwą Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica S.A. Biznesowy model zarządzania klubem, wdrożony w Miedzi, szybko zapewnił pierwsze sukcesy sportowe i organizacyjne. Znacznie zwiększyła się frekwencja na trybunach stadionu w Legnicy podczas meczów domowych. W czerwcu 2012 roku Miedź zwyciężyła w rozgrywkach II ligi i awansowała do I ligi. Już pierwszy rok spędzony na zapleczu ekstraklasy potwierdził, że w parze z szybkim rozwojem sportowym idzie także rozwój organizacyjny spółki. W rocznej ocenie dokonanej przez Polski Związek Piłki Nożnej w zakresie organizacji, infrastruktury i bezpieczeństwa widowisk sportowych, Miedź została wyróżniona aż w 12 obszarach (na 17 ocenianych). Klubem sprawnie zarządza Martyna Pajączek, pełniąca rolę Prezesa Zarządu piłkarskiej spółki. Jej umiejętności i kompetencje szybko zostały docenione także poza Legnicą. Od października 2012 roku zasiada w Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak pierwsza kobieta w historii. Dodatkowo w 2014 roku podczas głosowania przedstawicieli wszystkich klubów I ligi, została wybrana na wiceprezesa Pierwszej Ligi Piłkarskiej.

Najpopularniejsi piłkarze | edytuj kod

Do najpopularniejszych piłkarzy grających w Miedzi można zaliczyć: Daniela Dylusia, Jarosława Gierejkiewicza (jedyny w historii piłkarz klubu powołany na oficjalny mecz reprezentacji Polski), Marcina Cilińskiego, Dariusza Baziuka, Dariusza Płaczkiewicza, Wojciecha Górskiego, Pawła Primela, Eugeniusza Ptaka, Marcina Robaka, Tomasza Jarzębowskiego, Andrzeja Bledzewskiego, Bartosza Ślusarskiego, Łukasza Gargułę czy Wojciecha Łobodzińskiego Wśród trenerów pracujących w Miedzi należy wymienić: Jerzego Jastrzębowskiego, Wiesława Wojno, Jerzego Fiutowskiego, Ryszarda Bożyczko, Bohumila Páníka (Czechy), Petra Němeca (Czechy), Janusza Kubota, Bogusława Baniaka czy Janusza Kudybę.

Kibice | edytuj kod

Towarzyszą także drużynie na innych stadionach, podczas meczów wyjazdowych. Najwierniejsza grupa sympatyków skupiona jest w Stowarzyszeniu Kibiców „Tylko Miedź”. Zajmuje się ono nie tylko dopingiem, ale też prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność charytatywną i m.in. w tym obszarze współpracuje z klubem.

Sezon po sezonie | edytuj kod

Akademia Piłkarska Miedzi | edytuj kod

W 2012 roku klub rozpoczął wdrażanie kolejnego, dużego projektu pod nazwą Akademia Piłkarska Miedzi Legnica, za który odpowiedzialny jest były znakomity piłkarz, a obecnie trener Janusz Kudyba. Akademia szkoli ponad 350 dzieci, głównie z terenu Legnicy oraz Województwa Dolnośląskiego. Akademia Miedzi doczekała się już kilku reprezentantów kraju w kategoriach młodzieżowych oraz kilkudziesięciu zawodników powołanych do reprezentacji Dolnego Śląska. W Akademii prowadzone są także zajęcia indywidualne i formacyjne. Z zawodnikami pracuje wykwalifikowana kadra ekspertów, w tym m.in. trener przygotowania motorycznego, dietetyk i fizjoterapeuta. Obecnie w swoich szeregach Akademia Miedzi ma m.in. medalistę mistrzostw Europy U-17. W 2014 roku powstała także kobieca drużyna Miedzi, która występuje obecnie w rozgrywkach III ligi, a dodatkowo klub prowadzi grupę szkolenia bramkarskiego.

SMS Miedź i baza treningowa | edytuj kod

Miedź jako jedna z pierwszych w Polsce postawiła na integrację treningu piłkarskiego w szkole i klubie. Dlatego zawodnicy Akademii Miedzi mają możliwość nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego Miedź (gimnazjum i liceum), gdzie zajęcia sportowe – 16 godzin tygodniowo – prowadzą klubowi trenerzy. Oferta skierowana jest zarówno do chłopców, jak i dziewcząt w wieku gimnazjalnym i licealnym. Sale lekcyjne SMS mieszczą się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, zaś zajęcia piłkarskie odbywają się w Bazie Treningowej Piłkarskiej Akademii Miedzi przy ul. Świerkowej, której standard jest stale podnoszony poprzez kolejne remonty i inwestycje.

Klubowa bursa dla młodzieży | edytuj kod

Dla uczniów SMS spoza Legnicy klub oferuje zakwaterowanie w bursie, które kosztuje zaledwie 120 zł miesięcznie. W tej cenie jest nie tylko mieszkanie, ale też pełne wyżywienie i opieka wychowawców. Mieszkańcy bursy mają zapewniony catering, a posiłki są konsultowane z dietetykiem, co gwarantuje ich wysoką jakość i walory odżywcze. Na zawodników czekają ponadto specjalne pokoje do nauki oraz odpoczynku, jest też siłowania i gabinet fizjoterapii. Tradycją jest już wspólne, wieczorne oglądanie meczów Ligi Mistrzów czy spotkań z udziałem reprezentacji Polski, komentowanych na bieżąco przez trenerów i Janusza Kudybę, dyrektora Akademii Miedzi, a także turnieje piłkarzyków i quizy wiedzy o futbolu. Mieszkańcy bursy podlegają obowiązującym w niej zasadom, dzięki czemu każdy dzień mają wzorowo zorganizowany. Jest czas na naukę, trening i odpoczynek. Wszyscy mieszkańcy bursy zobligowani są do przestrzegania jej wewnętrznego regulaminu, co ułatwia utrzymaniu ładu i porządku.

Miedź dla Legnicy | edytuj kod

Działania CSR | edytuj kod

Nadrzędną misją Miedzi jest integrowanie lokalnego środowiska wokół klubu. Realizacja tego zadania poparta jest przez wiele działań i inicjatyw społecznych, w które klub angażuje znanych piłkarzy i trenerów. Dzięki współpracy z podmiotami zewnętrzni udało się sprawnie przeprowadzić liczne akcje edukacyjne, skierowane do lokalnej społeczności, a w szczególności do dzieci i młodzieży, jak „Kibicuję z klasą”, czy „Bezpieczna droga do szkoły i na stadion”. Miedź aktywnie angażuje się także w inne wydarzenia z życia miasta, jak organizacja Legnickiej Paraolimpiady wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, pomoc w akcji rejestracji dawców szpiku, akcje krwiodawstwa czy ogólnopolska akcja pomocy pod nazwą „Szlachetna paczka”.

Klub Biznesu Miedzi | edytuj kod

Członkowie Klubu Biznesu Miedzi nie tylko mają swoje stałe miejsce w Strefie VIP na legnickim stadionie. Raz w miesiącu Miedź zaprasza ich na śniadania biznesowe. Są to spotkania, które mają na celu przede wszystkim integrację środowiska biznesowego, wymianę poglądów i nawiązywanie nowych znajomości biznesowych, które w przyszłością owocują współpracą między poszczególnymi firmami i otwarciem nowych szans rynkowych. Ponadto osoby skupione w Klubie Biznesu Miedzi biorą udział w wyjazdach na mecze reprezentacji Polski oraz Ligi Mistrzów, a także uczestniczą w biznesowych rozgrywkach piłkarskich.

Jedna z drużyn Akademii Miedzi wraz z trenerem Wojciechem Górskim po wygranym turnieju Polonia Cup – maj 2014 r.

Informacje ogólne | edytuj kod

 • Pełna nazwa: Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica Spółka Akcyjna
 • Rok założenia: 1971
 • Rok zarejestrowania spółki: 2011
 • Adres: ul. Żeglarska 5, 59-220 Legnica
 • Przydomek: Miedzianka
 • Barwy: zielono-niebiesko-czerwone
 • Pojemność stadionu: 6194
 • Przewodniczący Rady Nadzorczej: Andrzej Dadełło
 • Prezes: Marta Żołędziewska
 • Dyrektor sportowy: Marek Ubych

Sztab szkoleniowy | edytuj kod

 • Trener: Jarosław Skrobacz
 • Asystent trenera: Wojciech Łobodziński,Jan Woś
 • Trener bramkarzy: Aleksander Ptak
 • Trener przygotowania motorycznego: Dawid Goliński
 • Kierownik drużyny: Tomasz Kodzis
 • Masażysta: Mateusz Kula
 • Fizjoterapeuta: Maciej Kuczyński
 • Lekarze: Wojciech Kowalik, Łukasz Sołtysiak
 • Dietetyk: Anna Książek

Dotychczasowe nazwy | edytuj kod

 • KS Miedź Legnica (1971-1996)
 • ASPN Miedź Legnica (1996-2011)
 • MKS Miedź Legnica SA[3] (2011-dziś)

Historyczna lista prezesów ASPN Miedź | edytuj kod

 • 1996 – 2007 Zenon Błachnia
 • 2007 Andrzej Grajewski
 • 2007 Krzysztof Kosiorowski
 • 2007 – 2008 Zenon Błachnia (p.o. Prezesa)
 • 2008 Dariusz Machiński
 • 2008 – 2011 Zenon Błachnia (p.o. Prezesa)

Historyczna lista prezesów MKS Miedź (od momentu powołania spółki akcyjnej) | edytuj kod

 • 2011 – 2018 Martyna Pajączek[4]
 • 2018 – nadal Marta Żołędziewska (p.o. Prezesa)

Historyczna lista trenerów | edytuj kod

Sukcesy | edytuj kod

Puchar Polski 1991/1992 | edytuj kod

Karne: Dyluś, Gierejkiewicz, Kochanek, A.Wójcik – Jegor, Piotrowicz, R.Staniek

Europejskie puchary | edytuj kod

Piłkarze reprezentujący kraj w oficjalnych meczach | edytuj kod

Obecny skład | edytuj kod

Stan na 17 grudnia 2020[17]

Piłkarze na wypożyczeniu | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Miedziak maskotką Miedzianki. miedziowe.pl, 2011-03-24. [dostęp 2013-07-02].
 2. Awans po barażach.
 3. MKS Miedź SA z licencją na grę. lca.pl, 30 lipca 2011. [dostęp 30 lipca 2011].
 4. Zmiany we władzach piłkarskiej spółki. lca.pl, 2011-06-06. [dostęp 2011-06-06].
 5. Bogusław Baniak odchodzi do Miedzi [data dostępu: 2011-06-15]
 6. Bogusław Baniak będzie trenerem Miedzi [data dostępu: 2011-06-15]
 7. Bogusław Baniak nie jest już trenerem Miedzi Legnica [data dostępu: 2013-06-10]
 8. Rafał Ulatowski trenerem Miedzi Legnica [data dostępu: 2013-06-12]
 9. Rafał Ulatowski przestał być trenerem Miedzi Legnica [data dostępu: 2013-09-09]
 10. Czy asystent nada odpowiedni blask Miedziance? [data dostępu: 2013-09-14]
 11. [Przed meczem: pokazać sportową złość] [data dostępu: 2013-09-20]
 12. Dariusz Żuraw kołem ratunkowym Miedzi [data dostępu: 2014-05-08]
 13. Karuzela trenerska w Miedzi wciąż się kręci – Dariusz Żuraw odchodzi z klubu [data dostępu: 2014-06-14]
 14. Wojciech Stawowy nowym trenerem Miedzi Legnica! [data dostępu: 2014-06-23]
 15. Kevin Lafrance. flashscore.pl. [dostęp 2017-01-30].
 16. Petteri Forsell (Miedź Legnica). flashscore.pl. [dostęp 2017-01-30].
 17. MKS Miedź Legnica – oficjalny serwis klubu – Zawodnicy, miedzlegnica.eu [dostęp 2020-11-13] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Miedź Legnica (piłka nożna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy