Miedniewice (województwo mazowieckie)


Na mapach: 52°05′00″N 20°18′06″E/52,083333 20,301667

Miedniewice (województwo mazowieckie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miedniewicewieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki. Położona przy granicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Sanktuarium maryjne.

Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sochaczewskim ziemi sochaczewskiej województwa rawskiego[2]. Do 1954 roku siedziba gminy Guzów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa skierniewickiego.

Przez miejscowość przepływa niewielka rzeka Sucha, dopływ Bzury.

We wsi znajduje się barokowy kościół wybudowany w latach 1737-48 projektu J. Fontany i T. Bellotiego, w którym znajduje się drzeworyt z XVII wieku przedstawiający Świętą Rodzinę przy posiłku. W 1677 obraz został uznany za cudowny i w 1767 koronowany[3].

Obok kościoła dawny klasztor reformatów[3] (obecnie klasztor klarysek) wybudowany w latach 1692-1705. Co roku, w sierpniu, jest jednym z przystanków na drodze pątników Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej w drodze na Jasną Górę. Kompleks znajduje się na szlaku Perły Mazowsza w jego pętli zachodniej.

Z Miedniewic pochodził znany kardiochirurg i polityk Zbigniew Religa.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. GUS. Bank Danych Lokalnych
  2. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
  3. a b Słowniczek krajoznawczy wraz z najważniejszymi informacjami praktycznymi. W: Marek Dąbrowski, Roman Kościński, Zbigniew Kozłowski, Zygmunt Malinowski, Wiesław Szczepanek: Trasy kolarskie wokół Warszawy. Warszawa: Zakład Wydawniczo-Propagandowy PTTK, 1981, s. 73-74.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Miedniewice (województwo mazowieckie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy