Miedniki Królewskie


Na mapach: 54°32′20″N 25°39′00″E/54,538889 25,650000

Miedniki Królewskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miedniki Królewskie (lit. Medininkai) – wieś na Litwie, w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, siedziba gminy Miedniki, na drodze WilnoMińsk, przy granicy z Białorusią. W sąsiedztwie miejscowości znajdują się 2 z najwyższych wzgórz na Litwie – Józefowa Góra (lit. Juozapinės kalnas) o wysokości 292,7 m n.p.m. i Wysoka Góra (lit. Aukštàsis kálnas) 293,84 m n.p.m.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miejscowość znajduje się po polskiej stronie linii Focha, co sprawiło że przed 1939 rokiem należała do II Rzeczypospolitej.

Większa część mieszkańców jest pochodzenia polskiego. 6 marca 1944 AK rozbroiło tu posterunek policji litewskiej, a w lipcu 1944 istniał tu sowiecki obóz dla żołnierzy AK. Po wojnie miejscowość znalazła się poza granicami Polski.

Zamek | edytuj kod

W połowie XIV wieku w miejscowości został wybudowany duży murowany zamek na planie czworoboku. Po raz pierwszy wzmiankowano go w 1385 roku, przy okazji dotarcia w jego okolice Krzyżaków[1]. Miał wymiary 128 × 161 × 127 × 147 m z czworoboczną wieżą w narożu o 5 kondygnacjach. Wieża miała ok. 30 metrów wysokości. Druga wieża przylegała w połowie murów od zewnątrz od południowej strony. Zamek miał 4 bramy prowadzące z każdej ze stron. W 1402 roku podczas drugiego ataku Krzyżaków drewniane wewnętrzne budynki zostały spalone[2]. Był to jeden z ulubionych zamków króla Kazimierza Jagiellończyka. Mieszkał też na nim jego syn święty Kazimierz. Zdobyty został także w 1514 i 1655 roku. W XVI wieku należał do rodu Gasztołdów, później Ogińskich i Grabowskich. Przed II wojną światową należał do Drohojowskich. Obecnie prowadzone są prace konserwatorskie.

Zbrodnia na przejściu granicznym w 1991 roku | edytuj kod

W Miednikach, tuż po oderwaniu się Litwy od ZSRR, doszło do tragedii, w której zginęli funkcjonariusze litewscy. Litewski posterunek graniczny został zaatakowany przez OMON. 31 lipca 1991 zostali zamordowani Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius. Ričardas Rabavičius od ran postrzałowych w głowę zmarł w szpitalu 2 sierpnia. Lekarzom udało się uratować jedynie ciężko rannego celnika Tomasa Šernasa.

W sprawie zbrodni miednickiej skazany został były OMON-owiec Konstantin Michajłow (otrzymał dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości), jak również zaocznie – byli OMON-owcy Andriej Łaktionow, Czesław Młynnik i Aleksandr Ryżow.


Demografia | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Miejscowość jest położona na wschód od linii Focha, w obszarze zwartego osadnictwa polskiego.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Die Chronik Wigands von Marburg, s.625
  2. J. von Posilge, Chronik des Landes Preussen, s.258-259

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Miedniki Królewskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy