Miejski Stadion Sportowy KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim


Na mapach: 50°55′27,7″N 21°22′45,5″E/50,924361 21,379306

Miejski Stadion Sportowy KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nazwa stadionu na trybunie od ul. Traugutta Zachodnia trybuna stadionu KSZO

Miejski Stadion Sportowy "KSZO" – stadion, na którym rozgrywa mecze piłki nożnej drużyna KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski.

Spis treści

Historia[1][2] | edytuj kod

W 1931 roku rozpoczęto budowę stadionu, którego przede wszystkim potrzebowała sekcja lekkoatletyczna. Niewielki teren na stadion, w trójkącie dzisiejszych ulic Świętokrzyskiej, Traugutta i Zgoda, przeznaczyły Zakłady Ostrowieckie. W tymże roku zbudowano płytę stadionu do rozgrywek piłkarskich z 400-metrową bieżnią żużlową oraz boiska do siatkówki i koszykówki. W kolejnych latach powstały budynek socjalny oraz hala widowiskowo-treningowa. Ostatecznie budowę ukończono w 1934 roku.

W 1956 roku, po awansie KSZO do III ligi, rozpoczęto modernizację stadionu. Prace trwały do połowy 1958 roku. W ich trakcie usunięto starą nawierzchnię bieżni okalającej płytę boiska, wykonano drenowanie murawy i jej kapitalny remont oraz wykończono trybuny na 5000 miejsc siedzących.

Na potrzeby rozgrywanej w 1975 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży Szkół Przyzakładowych zadaszono trybuny od ulic Nowotki (obecnie ul. Świętokrzyska) i Traugutta. Zbudowano również konstrukcję pod tablicę i zegar, którego jednak nigdy nie zamontowano.

W 1995 roku stadion przejęła gmina Ostrowiec Świętokrzyski. Po awansie KSZO do ekstraklasy w 1997 roku rozpoczęła się modernizacja obiektu. Prace objęły montaż ponad 2000 krzesełek, boksy dla zawodników rezerwowych i obsługi technicznej, zadaszenie trybun od strony wschodniej, wykonanie sektora dla osób niepełnosprawnych i budowę dodatkowego wejścia na obiekt od ul. Traugutta. Samo boisko zostało powiększone o 2,5 metra wzdłuż i wszerz kosztem bieżni.

W listopadzie 2001 roku oddano do użytku nową trybunę od strony ul. Zgoda z charakterystyczną konstrukcją dachu i szatniami umieszczonymi pod trybuną. W 2002 roku dobudowano trybunę za przeciwległą bramką, zamontowano monitoring oraz cztery maszty oświetleniowe. Inauguracja sztucznego oświetlenia miała miejsce 27 lipca 2002 roku w towarzyskim spotkaniu z MZKS Kozienice.

Plany dalszej rozbudowy | edytuj kod

Pierwotnie wraz z budową nowej hali widowiskowo-sportowej planowano postawienie nowych trybun od ulic Świętokrzyskiej i Traugutta[3]. Jednakże z powodów finansowych na razie zrezygnowano z ich budowy[4].

Ważniejsze wydarzenia | edytuj kod

Mecze reprezentacji Polski | edytuj kod

Mecze kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej | edytuj kod

Mecze o Superpuchar Polski | edytuj kod

Inne | edytuj kod

  • 6 maja 1998: Mecz pomiędzy Reprezentacją Ligi Polskiej a Zagranicznymi Gwiazdami Ligi Polskiej
  • Mecze reprezentacji młodzieżowych

Mecze KSZO w Ekstraklasie z najwyższą liczbą widzów | edytuj kod

Dojazd | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia stadionu na oficjalnej stronie MOSiR-u Ostrowiec Świętokrzyski. www.mosir.ostrowiec.pl. [dostęp 15 stycznia 2013].
  2. WaldemarW. Frańczak WaldemarW., RobertR. Burda RobertR., Piłkarskie potyczki ostrowieckiego klubu. 80 lat KSZO, Starachowice: U.P.Z.P. „Dorand” T.S. Cisek, 2009, ISBN 978-83-61347-84-2, OCLC 751253063 .
  3. Wybrali projekt hali Ostrowiec Świętokrzyski zyska nowoczesny obiekt sportowy. [dostęp 10 grudnia 2010].
  4. Janusz Petz: Oszczędności na budowie hali. [dostęp 10 grudnia 2010].
  5. Oficjalna Strona Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim
Na podstawie artykułu: "Miejski Stadion Sportowy KSZO w Ostrowcu Świętokrzyskim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy