Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze


Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 22 sty 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania System GPS informujący o odjazdach autobusów Model Ursus CS12LFE, który w liczbie 43 sztuk trafił pod koniec 2018 roku do Zielonej Góry Przegubowy Mercedes-Benz Conecto na ulicach Zielonej Góry Elektryczne autobusy ładowane na pętli przy ul. Wyspiańskiego

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze to komunalny zakład obsługujący transport zbiorowy na terenie i w obrębie Zielonej Góry.

Spis treści

Historia MZK | edytuj kod

Zakład Komunikacji Miejskiej został utworzony w czerwcu 1954 roku jako wydział Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Pierwsze autobusy "Star-51" wyjechały na ulice Zielonej Góry 1 lipca 1954. W tym samym czasie utworzono cztery linie łączące najodleglejsze dzielnice miasta. W roku 1956 Zakład Komunikacji Miejskiej zmienił nazwę na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i zaczął działać jako samodzielna jednostka. 1 stycznia 1974 powstał oddział zielonogórskiego MPK w Nowej Soli. 1 kwietnia otworzono oddział w Głogowie. We wrześniu 1975 powstał oddział w Żaganiu, obejmujący zasięgiem również Żary. 31 grudnia 1975 od zielonogórskiej w wyniku reformy administracyjnej kraju – Głogów włączony został do województwa legnickiego – od zielonogórskiej centrali oddzielił się oddział w Głogowie. W latach osiemdziesiątych zakład przyjął nazwę Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. 1 lipca 1989 z WPKM wyszło MPK Zielona Góra, samodzielność uzyskały też oddziały w Nowej Soli i Żaganiu. 24 maja 1991 roku Rada Miasta przekształciła Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Zakład Budżetowy pod nazwą Miejski Zakład Komunikacji.

Działalność MZK | edytuj kod

Oprócz samego miasta obejmuje jeszcze gminę Zabór. Do marca 2011 prowadzono obsługę komunikacyjną gmin Świdnica i Czerwieńsk. Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze posiada 71 autobusów przewożących dziennie około 80 000 pasażerów. Ponad połowa taboru MZK wyposażona jest w urządzenia głośnomówiące zapowiadające przystanki oraz elektroniczne tablice z numerami linii i kierunkiem jazdy. Od 2001 roku wszystkie autobusy wyposażone są w automaty do sprzedaży biletów jednorazowych. Każdy autobus ma też autokomputer pokładowy, połączenie telefoniczne z dyspozytornią oraz jest pod stałą obserwacją dzięki zamontowanym kamerom. W oparciu o system GPS, 18 przystanków wyposażonych jest w tablice informacyjne podające rzeczywisty czas przyjazdu autobusu.

MZK obsługuje 32 linie, w tym 27 dziennych (1 bezpłatna do hipermarketu "Auchan") i 5 nocnych. W ciągu miesiąca autobusy przejeżdżają około 400 tys. km. Autobusy linii dziennych kursują codziennie od 4:30 do 23:30. Autobusy linii nocnych "N1", "N2", "N3", "N4" i "N5" kursują od godziny 23:30 do 4:40.

Elektryczne autobusy | edytuj kod

22 listopada 2017 roku zielonogórskie MZK podpisało umowę z Konsorcjum Ursus Bus i Ursus S.A na dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych. Dzięki temu, zakład będzie dysponował flotą autobusów w 60% wyposażoną w autobusy elektryczne. To jeden z największych tego typu przetargów w Europie. Pierwszy elektryczny autobus dostarczono 17 sierpnia 2018 roku. Aktualnie po ulicach miasta jeżdźą tylko 43 autobusy elektryczne.

Oprócz elektrycznych autobusów, do Zielonej Góry zostanie także dostarczonych 17 autobusów marki Mercedes z silnikami diesla. Będzie to pierwsza dostawa najnowszego modelu Conecto tej marki.

Linie MZK | edytuj kod

Dawne linie MZK | edytuj kod

Tabor | edytuj kod

Aktualnie eksploatowany tabor MZK Zielona Góra:

Tabor historyczny | edytuj kod

Autobus wysokopodłogowy Ikarus 280.26 w roku 2007

Bibliografia | edytuj kod

  • 50 lat Komunikacji Miejskiej w Zielonej Górze. Waldemar Gruszczyński, Agnieszka Stawiarska, Zielona Góra, 2004.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy