Mieszańce z rodzaju lampartów


Mieszańce z rodzaju lampartów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Legrys Tyglew Jaglew

Mieszańce z rodzaju lampartów – zwierzęta urodzone w wyniku skrzyżowania różnych gatunków należących do rodzaju lampartów.

Pokrewieństwa między dzikimi kotami z tego rodzaju są na tyle bliskie, że ich gatunki mogą się łatwo krzyżować, dając czasami płodne potomstwo w linii żeńskiej. Najczęściej spotykanym mieszańcem jest potomek tygrysicy i lwa, nazywany legrysem. Obecnie takie krzyżówki spotykane są jedynie w niewoli, ale nie można wykluczyć, że dawniej – kiedy zasięgi obu gatunków pokrywały się w większym stopniu – występowały również w warunkach naturalnych.

Zwierzęta te często są bardziej podatne na choroby niż gatunki żyjące w naturze. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie zajmujący się ochroną zagrożonych gatunków walczą z hodowaniem mieszańców. Podstawowym powodem jest jednak to, że hybrydy zajmują miejsce (klatki i wybiegi) i czas (ciąża i wychowanie młodych u samicy), w którym można by rozmnażać zwierzęta tego samego gatunku, przyczyniając się do jego ratowania.

Legrys | edytuj kod

Mieszaniec tygrysicy i lwa. Podobnie jak tyglew, nie występuje w naturze i jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt w niewoli. Związki tygrysic z samcami lwów były odnotowywane bardzo rzadko. Pierwsze udokumentowane dane o istnieniu legrysów pochodzą z Azji, z początków XIX wieku.

Legrysy (w przeciwieństwie do tyglewów) są zwykle większe niż tygrysy i znacznie większe niż lwy. Samce są bezpłodne, ale samice są zdolne do rodzenia potomstwa.

Tyglew | edytuj kod

Mieszaniec tygrysa i lwicy. Nie występuje w naturze – tyglewy są efektem celowego lub przypadkowego krzyżowania zwierząt żyjących w niewoli. Podobnie jak w przypadku legrysów, samce tyglewów są bezpłodne, ale samice często mogą mieć potomstwo. Znany jest przypadek samicy o imieniu Noelle[1], która urodziła młodego „tytyglewa”, którego ojcem był tygrys.

Tyglewy są mniejsze od legrysów, rzadko osiągają rozmiary większe niż rodzice. Prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością hamującego wzrost genu obecnego u lwicy, co jest skutkiem rywalizacyjnej strategii reprodukcyjnej lwów.

Masa ciała: 140–180 kg
Ubarwienie: zwykle płowa lub rudawa sierść z delikatnymi prążkami (jak u tygrysów) i cętkami (jak u młodych lwów)
Biotop: tylko w niewoli

Jaglew | edytuj kod

Mieszaniec jaguara i lwicy.
Wygląd: potężniejsze niż jaguary. Mają brązowe cętki na tle futra barwy charakterystycznej dla lwa.
Przykłady: Dwa jaglewy urodziły się 9 kwietnia 2006 w Barrie w Kanadzie. Jahzara (samica) i Tsunami (samiec) były rezultatem niezamierzonego pokrycia lwicy Loli przez czarnego jaguara Diablo.

Jagrys | edytuj kod

Mieszaniec jaguara i tygrysicy.
Wygląd: najpotężniejszy z rodzaju lampartów
Masa ciała: około 180 kg
Biotop: czasami wypuszczane na Ziemi Ognistej, ale większość występuje w niewoli

Lamlew | edytuj kod

Mieszaniec lamparta i lwicy. Pierwsze doniesienia o lamlewach pochodzą z 1910. Uzyskano je w wyniku krzyżowania w ogrodach zoologicznych w Indiach, Japonii i w Niemczech. Odnotowano pojedyncze doniesienia o wystąpieniu takich krzyżówek w warunkach naturalnych[2].

Głowa zwierzęcia ma kształt głowy lwa, a reszta ciała ma cechy lamparta: cętki na sierści i krótsze łapy[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Victor Junger: That Odd Couple at Tippi Hedren's Animal House Produced a Tigon, people.com, 22 stycznia 1979 [dostęp 2018-05-11]
  2. a b Hybrids between Leopards and Lions (ang.). W: Hybrid and Mutant Animals [on-line]. [dostęp 2017-01-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mieszańce z rodzaju lampartów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy