Mietlorz


Mietlorz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mietlorz w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Zawiercie

Mietlorzśląski taniec ludowy, wykonywany w grupach składających się z tancerzy i tancerek. Zabawa dzieli się na 2 części: wolną i szybką. Krok taneczny: polkowy w przód i w obrotach[1].

Mietlorz to znana śląska zabawa taneczna zaliczana przez niektórych folklorystów do tańców[2]. Dwa szeregi: chłopcy i dziewczęta, stają w naprzeciw siebie. Chłopców zawsze jest o jednego więcej niż dziewcząt. Dodatkowy stoi w środku sali z miotłą i jest "mietlorzem". Podczas tańca "zamiata", zawadzając umyślnie o nogi pozostałych tancerzy i upatruje tancerki z którą zechce zatańczyć. Tak długo jak muzyka gra wolno, wszyscy tańczą w miejscu, kiedy rytm zmienia się na szybką polkę, tancerze podbiegają do tancerek, ale jeden z nich ten który nie zdąży złapać wolnej tancerki, pozostaje bez pary i przejmuje rolę mietlorza, tańcząc z miotłą. Nazwa tańca pochodzi od rekwizytu używanego podczas zabawy jakim jest: miotła.

Przypisy | edytuj kod

  1. www.interklasa.pl: mietlorz (pol.). [dostęp 11 stycznia 2010].
  2. Aleksander Spyra: Kultura ludowa regionu pszczyńskiego. Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, s. 106.

Bibliografia | edytuj kod

  • www.interklasa.pl: mietlorz (pol.). [dostęp 11 stycznia 2010].
Na podstawie artykułu: "Mietlorz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy