Migdałecznik


Migdałecznik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Terminalia argentea Migdałecznik arjuna

Migdałecznik, wyżyca, katappa (Terminalia) – rodzaj roślin z rodziny trudziczkowatych (Combretaceae). Obejmuje ok. 150[4]–190[5] gatunków. Występują one na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej[4] (w tym 34 gatunki w Ameryce Środkowej[5]). Liczne gatunki wykorzystywane są jako źródło drewna, tanin, barwników, gum oraz sadzone jako drzewa ozdobne i ocieniające[5].

Morfologia | edytuj kod

Terminalia bellerica
Pokrój
Drzewa, w tym także osiągające okazałe rozmiary i wspierające się korzeniami szkarpowymi. Nieliczne gatunki to krzewy. Gałęzie często rozpościerają się poziomo[4].
Liście
Skrętoległe, naprzeciwległe lub niemal okółkowe, często skupione na końcach pędów. Pojedyncze, jajowate, podługowate, eliptyczne i okrągłe. Owłosione lub nagie[4].
Kwiaty 
Zwykle drobne i zebrane w groniaste lub kłosokształtne kwiatostany wyrastające w kątach liści lub na szczycie pędów. Zwykle w szczytowej części kwiatostanu są same kwiaty męskie, a w dolnej – obupłciowe. Kielich jest szerokowalcowaty, jajowaty lub drobny, silnie zredukowany, zwykle z 4 lub 5 działkami. Płatków korony brak. Pręciki zwykle w dwóch okółkach w liczbie 8 lub 10[4].
Owoce 
Jednonasienne niełupki różnego kształtu, w tym mięsiste i przypominające pestkowce, skórzaste i drewniejące, czasem z 2–5 skrzydełkami lub tylko żebrami[4].

Systematyka | edytuj kod

Rodzaj z podplemienia Terminaliinae z plemienia Combreteae z podrodziny Combretoideae w rodzinie trudziczkowatych (Combretaceae) z rzędu mirtowców[3].

Wykaz gatunków (tylko nazwy zaakceptowane według The Plant List)[6]

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-21].
  2. a b Terminalia Linnaeus. W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2018-12-21].
  3. a b Genus: Terminalia L.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [on-line]. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. [dostęp 2018-12-21].
  4. a b c d e f Terminalia Linnaeus. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2018-12-21].
  5. a b c David J. Mabberley: Mabberley's Plant-Book. Cambridge University Press, 2017, s. 911. ISBN 978-1-107-11502-6.
  6. Terminalia. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2018-12-21].
Na podstawie artykułu: "Migdałecznik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy