Mihály Munkácsy


Mihály Munkácsy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Munkácsy Mihály Mihály Munkácsy Jezus przed Piłatem Plafon nad klatką schodową Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Mihály Munkácsy (także Mihály von Munkácsy, niem. Michael Lieb) (ur. 20 lutego 1844 w Mukaczewie na Węgrzech, zm. 1 maja 1900 w Endenich (dzielnica Bonn)) – węgierski malarz-realista, twórca fresków.

Mihály von Munkácsy pochodził z osiadłej przed dwustu laty na Węgrzech bawarskiej rodziny. W roku 1863 przybrał nazwisko od nazwy miejsca urodzenia.

Początkowo przez cztery lata uczył się rzemiosła stolarskiego. W roku 1863 rozpoczął studia malarskie w Budapeszcie, od roku 1864 na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Studia kontynuował w latach 1866-1868 w Monachium, w latach 1868-1870 w Düsseldorfie.

Lata 1872-1896 spędził w Paryżu, gdzie wystawiał obrazy na salonach malarstwa.

Munkácsy tworzył niewielkie krajobrazy w stylu szkoły z Barbizon, a także sceny rodzajowe, martwe natury i portrety.

Wczesne dzieła Munkácsy’ego były poświęcone walkom narodu węgierskiego o wolność. Od przeniesienia do Paryża zaczął tworzyć obrazy przeznaczone dla konserwatywnej publiczności. W roku 1874 poślubił zamożną Baronessę de Marches, co zapewniło mu życie w dostatku. Dopiero pod koniec życia powrócił do młodzieńczych ideałów społecznych i politycznych.

W sierpniu 1887 został odznaczony ustanowioną wówczas Odznaką Honorową za Dzieła Sztuki i Umiejętności[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Telegramy Gazety Lwowskiej. „Gazeta Lwowska”. Nr 189, s. 5, 20 sierpnia 1887. 

Bibliografia | edytuj kod

  • Horst Ludwig: Mihály von Munkácsy (Michael Lieb). w: Neue Pinakothek - Erläuterungen zu den ausgestellten Werken, München 1989.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Mihály Munkácsy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy