Mihal Stefa


Mihal Stefa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mihal Stefa (ur. 1902 w Korczy – zm. 16 lipca 1980 w Tiranie[1]) – albański aktor i reżyser.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z ubogiej rodziny, w wieku kilkunastu lat rozpoczął pracę najpierw w zakładzie krawieckim, a następnie w zakładach tytoniowych[1]. Karierę aktorską rozpoczął w bardzo młodym wieku w zespole amatorskim, prowadzonym przez stowarzyszenie Vatra. Zadebiutował w 1922 r. w dramacie Foqiona PostoliegoObowiązek matki (alb. Detyra e nenes). W 1929 przeniósł się wraz z rodziną z Korczy do Tirany i rozpoczął pracę w miejscowej drukarni. Na scenę powrócił w 1932 r., nawiązując kontakt z grupą amatorską, kierowaną przez Mihala Popiego. Tam też uczestniczył w kursach sztuki aktorskiej i występował w przerwach między seansami filmowymi w kinie Gloria. W 1944, po wyzwoleniu kraju spod okupacji M.Stefa przyłączył się do grupy organizującej Teatr Ludowy w Tiranie (alb. Teatri Popullor). Na tej scenie zadebiutował rolą Panika w dramacie Topaz Marcela Pagnola[1]. W Teatrze Ludowym – późniejszym Teatrze Narodowym reżyserował i występował na scenie przez ponad 20 lat, miał na koncie ponad 45 ról.

Na dużym ekranie zadebiutował w filmie Skanderbeg w 1953 rolą Gjergji Arianitiego. Zagrał 12 niewielkich ról filmowych. Został wyróżniony tytułem Zasłużonego Artysty (Artist i Merituar)[1].

Role filmowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Josif Papagjoni: Enciklopedi. Teatri & Kinematografia Shqiptare. Tirana: Toena, 2009. ISBN 978-99943-1-456-0. (alb.)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Mihal Stefa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy