Mikołaj Gorzkowski


Mikołaj z Gorzkowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Mikołaj Gorzkowski) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mikołaj z Gorzkowa herbu Gierałt (zm. 1414) – biskup wileński, od 1402 był trzecim w historii rektorem uniwersytetu w Krakowie, oficjał biskupa krakowskiego od ok. 1396, kustosz sandomierski, kanonik krakowski, dziekan Kościoła św. Floriana w Krakowie.

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z Gorzkowa koło Kazimierzy Wielkiej. Studiował w Pradze, gdzie w 1370 został bakałarzem na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, następnie magistrem. W 1374 zapisał się na wydział prawny uniwersytetu praskiego i przed 1382 uzyskał bakalaureat prawa. Między 1385 a 1387 uzyskał doktorat prawa kanonicznego. Był sygnatariuszem aktu Unii horodelskiej 1413 roku[1]. Po odnowieniu Uniwersytetu w Krakowie powierzono mu katedrę prawa kanonicznego; był też pierwszym dziekanem Wydziału prawa odnowionego uniwersytetu[2].

Za czasów jego rządów w diecezji wileńskiej książę Witold ufundował szereg nowych parafii i szkół parafialnych, poczynił nadania na rzecz biskupstwa i katedry wileńskiej.

8 czerwca 2008 r., w ramach uroczystych obchodów 250 lecia kościoła Św. Małgorzaty w Gorzkowie, w obecności władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, wewnątrz świątyni nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Mikołajowi z Gorzkowa.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Statuta, Prawa Y Constitucie Koronne Łacinskie Y Polskie z Statutow Łaskiego Y Herborta Y Z Constituciy Koronnych Zebrane, Kraków 1600, s. 749.
  2. JerzyJ. Stelmach JerzyJ., WacławW. Uruszczak WacławW., Złota księga Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2000 .
Na podstawie artykułu: "Mikołaj Gorzkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy