Mikołaj Maciejowski


Mikołaj Maciejowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mikołaj Maciejowski (zm. 1574) – polski szlachcic herbu Ciołek, starosta spiski, wojewoda lubelski.

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej Maciejowskich herbu Ciołek, wywodzącej się z Maciejowic w ziemi stężyckiej w województwie sandomierskim. Był synem Kaspra (zm. 1536), rycerza jerozolimskiego i stolnika sandomierskiego, i Anny z Leżeńskich - córki Abrahama i Anny z Szydłowieckich. Siostrzeniec Jana Leżeńskiego, brat stryjeczny Samuela i Stanisława Maciejowskich.

Związany z dworem Zygmunta II Augusta, podobnie jak ojciec był dworzaninem królewskim. W 1564 został starostą spiskim a w 1572 mianowano go wojewodą lubelskim.
Maciejowski posiadał znaczny majątek, był właścicielem dziedzicznych dóbr Borowe, Godzisz, Kaleń, Kochów, Oblin, Oronne, Polik w stężyckim. W 1545 odkupił od stryjecznych braci Stanisława i Samuela majątki ziemskie Bielawy i Mironice. Posiadał także dwór w Krakowie, który sprzedał Tarnowskim.

Poślubił Jadwigę z Szymanowa Szymanowską. Z tego związku dzieci:

Podpisał konfederację warszawską 1573 roku[1].

Mikołaj Maciejowski zmarł w marcu 1574.

Bibliografia | edytuj kod

  • Adam Boniecki, Artur Reiski, Herbarz polski, Warszawa 1913, tom XVI, str. 218 i 222; tom XIV, str. 211

Przypisy | edytuj kod

  1. Józef Siemieński, Drugi akt Konfederacji Warszawskiej 1573 r. : przyczynek archiwalny do historji ustroju Polski, w: Rozprawy Polskiej Akademii Umiejętności t. Kraków 1930, seria II, t. 42, s. 9 [535].
Na podstawie artykułu: "Mikołaj Maciejowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy