Mikołaj Ossoliński (rotmistrz)


Mikołaj Ossoliński (rotmistrz) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mikołaj Ossoliński herbu Topór, (ur. po 1497 zm. między 1583-1588) – rotmistrz, dzielny rycerz, dziedzic części Nieszowy i Ossolina.

Życiorys | edytuj kod

Jego ojciec Prokop Ossoliński (chorąży lubelski)- (zm. 1551), trzeci z synów Andrzeja i Katarzyny z Prawiednik - brat Pawła i Jana.

Wielki posag wniosła mu żona Dorota Tęczyńska- wnuczka wojewody ruskiego Mikołaja Tęczyńskiego. Z Dorotą Tęczyńską (zm. po 1543) miał Prokop ośmioro dzieci. Były to córki: Elżbieta Tęczyńska - wydana za Jana Taszyckiego, Dorota wydana za Piotra Kijańskiego, Barbara wydana za Stanisława Czuryłłę, Zofia wydana za Mikołaja Lutomirskiego i synowie: do których należał Mikołaj Ossoliński –rotmistrz.

Po ojcu Mikołaj odziedziczył m. Nieszowa i Ossolin, który odsprzedał bratu stryjecznemu Hieronimowi Ossolińskiemu. Większość czasu spędzał na kolejnych wojnach Rzeczypospolitej. Zasłynął jako "dzielny rotmistrz" i podobnie jak jego stryjeczny brat - Hieronim Ossoliński był kalwinistą.

Ze swego małżeństwa Mikołaj pozostawił córkę; Annę wydaną za Krzysztofa Gniewosza i synów Jakuba Ossolińskiego- jezuitę, Hieronima Ossolińskiego (opata Koprzywnickiego i sekretarza królewskiego ( w 1602), zm. po 1625), Mikołaja Starszego Ossolińskiego - kasztelana parnawskiego (1641) zm. ok.1650 i Prokopa Ossolińskiego (starosty nowotarskiego) (1588-1627).

Bibliografia | edytuj kod

  • S.K.Kossakowski; Monografie historyczno-genelogiczne niektórych rodzin polskich.Warszawa, 1862,t.2.
  • Dworaczek.Genealogia, tablica t.144
  • T. Żychliński; Herbarz 23
Na podstawie artykułu: "Mikołaj Ossoliński (rotmistrz)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy