Milan Mladenović


Milan Mladenović w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milan Mladenović, cyr. Милан Младеновић (ur. 21 września 1958 w Zagrzebiu, zm. 5 listopada 1994 w Belgradzie) – jugosłowiański muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołu Ekatarina Velika.

Życiorys | edytuj kod

Ojciec wokalisty Spasa był Serbem, matka Danica Chorwatką. Wczesne dzieciństwo spędził w Zagrzebiu, gdzie jego ojciec stacjonował jako oficer armii jugosłowiańskiej. Kiedy ukończył sześć lat, rodzina przeprowadziła się do Sarajewa. Ostatecznie w 1970 roku rodzina artysty osiadła w Belgradzie. Milan rozpoczął naukę w belgradzkim gimnazjum w dzielnicy Pašino Brdo.

Kariera | edytuj kod

Razem ze szkolnym kolegą, gitarzystą Dragomirem Mihajloviciem założył swój pierwszy zespół Limunovo drvo charakteryzujący się utworami o brzmieniu melodyjnego hard rocka. Grupa często zmieniała skład, aż do momentu dołączenia się do bandu basisty Dušana Kojicia i perkusisty Ivana Vdovicia. Grupa zmieniła swoje oblicze dzięki zmianie nazwy na Šarlo Akrobata oraz komponowaniu utworów w rytmach i brzmieniach wypływających z prądów nowo falowych. W tym czasie artysta - inspirowany muzyką: Elvisa Costello, Paula Wellera, Andy’ego Partridge’a i zespołu XTC - zdobywał popularność.

Grupa Šarlo Akrobata wydała w 1980 roku krążek zatytułowany Paket Aranzman. W lipcu 1981 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana Bistriji ili tuplji čovek biva kad... uznawana za najlepszy i najważniejszy album jugosłowiańskiej muzyki nowo falowej. Z powodu konfliktu panującego między Dušanem Kojićem i Milanem Mladenovićem zespół rozpadł się w tym samym roku.

Piosenkarz w 1981 roku razem z kolegą z Limunovo drvo gitarzystą Dragomirem Mihajlovićem założył grupę muzyczną Katarina II. W 1982 roku dołączyli do formacji: keyboardzistka Margita Stefanović, basista Bojan Pečar oraz perkusista Ivan Vdović. W 1983 roku grupa muzyczna wydała debiutancki, nowo falowy krążek Kataryna II. W 1984 roku z bandu odeszli Dragomir Mihajlović i Ivan Vdović. Dragomir Mihajlović rościł pretensje o prawa autorskie do nazwy zespołu Katarina II. W 1985 roku zespół został zmuszony do zmiany nazwy na Ekatarina Velika. W tym samym roku muzycy wydali płytę pod nazwą Ekatarina Velika. Album okazał się prawdziwym sukcesem, powszechnie chwalonym przez krytyków. Kolejna płyta S' vetrom uz lice, z 1986 roku, przeniosła zespół na same szczyty sceny muzycznej Jugosławii.

W 1992 roku piosenkarz dołączył do grupy muzyków serbskich tworzących formację Rimtutituki poświęconą kampanii antywojennej. Wiosną 1994 roku muzyk wydał nagraną z Mitarem Suboticiem w Brazylii płytę Angel’s Breath.

W sierpniu 1994 roku odkryto u wokalisty raka trzustki. Piosenkarz zmarł 5 listopada w Belgradzie, został pochowany na cmentarzu Novo groblje.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Milan Mladenović" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy