Milczenie owiec (film)


Milczenie owiec (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milczenie owiec (ang. The Silence of the Lambs) – amerykański thriller psychologiczny z 1991 roku w reżyserii Jonathana Demme.

Po jego sukcesie zrealizowano serię filmów o Hannibalu Lecterze:

Swego rodzaju poprzednikiem Milczenia owiec, mówiącym o tym samym bohaterze-zbrodniarzu i opartym na książce tego samego autora, jest film Manhunter z roku 1986, jednak z uwagi na szereg różnic, twórcy Milczenia owiec nie uważają swego dzieła za sequel.

Do roli Hannibala Lectera był brany pod uwagę Gene Hackman, który jednocześnie miał być reżyserem obrazu, a główną rolę żeńską miała zagrać Michelle Pfeiffer. Brian Cox – aktor, który zagrał Lectera w filmie Manhunter, był rozważany do zagrania postaci psychopaty. Miał się w nią również wcielić John Hurt, jednak nie przyjął propozycji z powodu choroby. Postać Jacka Crawforda, granego przez Scotta Glenna, była zainspirowana osobą prawdziwego detektywa, Johna Douglasa.

Film zajął drugie miejsce w rankingu na najbardziej przerażający film wszech czasów przeprowadzonym przez magazyn „Giant” w 2005 roku.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Psychopata porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie USA. Trudna sprawa „Buffalo Billa” zostaje powierzona przez FBI agentce Clarice Starling (w tej roli nagrodzona Oscarem Jodie Foster). „Buffalo Bill”, to seryjny morderca wyróżniający się szczególnym okrucieństwem wobec swych ofiar, a mianowicie obdzierający je ze skóry.

Wierząc, że w ujęciu tego mordercy dopomoże tylko inny przestępca, FBI wysyła ją na wywiad z innym obłąkanym więźniem, Hannibalem Lecterem (w tej roli nagrodzony Oskarem Anthony Hopkins), który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy. Lecz sam Hannibal to niezwykle inteligentny i niebezpieczny morderca – pacjent więziennego centrum psychiatrycznego, który zjadał swoje ofiary.

Hannibal „Cannibal” jest psychiatrą. Z najmniejszego widocznego gestu, niezauważalnej pozy bądź słowa brzmiącego nienaturalnie potrafi bezbłędnie odczytać pragnienia, strach, ambicje. Zmuszając Clarice do wyznań zachowuje się jak psychoterapeuta znający najintymniejsze tajemnice wspomnień. Z tych wspomnień wyjawia się tytułowe „milczenie owiec”, a właściwie ryk zarzynanych owiec ‒ powtarzający się koszmar senny Clarice.

Obsada | edytuj kod

Jodie Foster i Anthony Hopkins

Ekipa | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Film został nominowany do wielu nagród filmowych. W 1992 roku zdobył Oscary w pięciu kategoriach:

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Milczenie owiec (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy