Mille Miglia


Mille Miglia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Drogowskaz Mille Miglia Pomnik upamiętniający ofiary wypadku w 1957 roku

Mille Miglia (z włoskiego: tysiąc mil), w skrócie: MM – historyczny wyścig wytrzymałościowy przebiegający drogami publicznymi północnych Włoch, organizowany w latach 1927-1957 (trzynaście razy przed II wojną światową i jedenaście razy po roku 1947). Wśród kierowców najwięcej razy triumfował Clemente Biondetti.

W przeciwieństwie do nowoczesnych rajdów, w Mille Miglia samochody o mniejszej pojemności skokowej i wolniejsze startowały jako pierwsze. Dzięki temu organizatorzy zminimalizowali okres, kiedy to drogi musiały zostać zamknięte, a ratownicy i obsługa wyścigu pełniła swoje funkcje.

Z organizacji wyścigu zrezygnowano po dwóch śmiertelnych wypadkach.

  • Pierwszy wypadek wydarzył się w 1957 roku. W wypadku zginął hiszpański kierowca Alfonso de Portago (Ferrari), jego nawigator Edmund Nelson oraz dziewięciu widzów, w miejscowości Guidizzolo.
  • Drugi wypadek samochodowy, miał miejsce w Brescia. W wypadku zginął Joseph Göttgens (Triumph TR 3).

Od 1977 roku wznowiony jako "Mille Miglia Storica" – wyścig-parada przede wszystkim dla właścicieli historycznych samochodów sportowych wyprodukowanych przed 1957 rokiem. Wyścig odbywa się przede wszystkim drogami Lombardii i Toskanii na trasie Brescia-Rzym-Brescia.

Lista zwycięzców Mille Miglia | edytuj kod

* – W latach 1953-1957 wyścig był zaliczany do Mistrzostw Świata Sportscar

Alfa Romeo 6C 2300B Mille Miglia Spider, 1938

Liczba zwycięstw (kierowcy):

Liczba zwycięstw (konstruktorzy):

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wyścig długodystansowy):
Na podstawie artykułu: "Mille Miglia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy