Milton Keynes


Na mapach: 52°02′N 0°46′W/52,033333 -0,766667

Milton Keynes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 5 mar 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bletchley Park

Milton Keynes (wym. ˈmɪlt(ə)n ˈkiːnz) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, położone w hrabstwie ceremonialnym Buckinghamshire, w regionie South East England, 75 km od Londynu, będące ośrodkiem administracyjnym jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Milton Keynes. Miasto znajduje się w połowie drogi pomiędzy Londynem a Birmingham oraz między Oksfordem a Cambridge. W pobliżu miejsce związane z kryptologią – Bletchley Park. W 2001 roku miasto liczyło 184 506 mieszkańców[1].

Spis treści

Powstanie miasta | edytuj kod

W latach 60. XX wieku rząd brytyjski zadecydował o utworzeniu nowego miasta, mającego na celu zmniejszenie gęstości zaludnienia Londynu i Birmingham. Zdecydowano się na budowę nowego miasta w miejscu równo oddalonym od Londynu, Oksfordu, Leicester i Birmingham, tak aby stanowiło samodzielne centrum o znaczeniu ponadlokalnym. Oficjalnie powstało 23 stycznia 1967 roku. Nazwa miasta została zaciągnieta od wsi o tej samej nazwie leżącej na terenie obecnego MK.

Założenia urbanistyczne | edytuj kod

Postanowiono, że nowe miasto będzie oparte na koncepcji miasta-ogrodu. Założono, że miasto nie będzie miało jednego znaczącego centrum, a efekty miejskie będą rozłożone równomiernie w całym mieście. Układ ulic oparto na prostokątnej siatce w układzie hierarchicznym (ulice ważniejsze i mniej ważne). Główną ideą była niewielka (ok. kilometrowa) odległość między największymi ulicami siatki. Skrzyżowania większości ulic mają charakter rond. Większość ulic oddzielona jest od terenów zabudowanych pasami zieleni lub drzewami. Początkowo zakładano, że „najwyższy budynek nie będzie wyższy niż najwyższe drzewo”, jednakże z biegiem czasu powstał 14-piętrowy biurowiec.

Sport | edytuj kod

Milton Keynes posiada drużynę piłkarską MK Dons która gra obecnie w III lidze (League One). Jest siedzibą zespołu F1 Red Bull Racing. Miasto posiada też wielokrotnego mistrza Anglii w hokeju na lodzie MK Lightning oraz czołową męską drużynę koszykarską MK Lions.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Definition of "Milton Keynes" (ang.). Collins Dictionary. [dostęp 2016-05-03].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto bez statusu city):
Na podstawie artykułu: "Milton Keynes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy