Minčol (Mała Fatra)


Na mapach: 49°07′27″N 18°49′37″E/49,124167 18,826944

Minčol (Mała Fatra) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minčol (1364 m n.p.m.) – szczyt w północnej, tzw. „luczańskiej” części Małej Fatry w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji. Znajduje się w głównym grzbiecie pasma, ok. 4 km na północ od Wielkiej Łąki.

Spis treści

Flora i fauna | edytuj kod

Dobrze wykształcony wierzchołek góry pokrywają górskie łąki, poprzetykane borówczyskami. Niżej stoki masywu praktycznie całkowicie zalesione.

Historia | edytuj kod

Na grzbiecie i stokach pod szczytem Minčola pozostałości okopów, schronów i umocnień polowych z czasów II wojny światowej, wybudowanych wiosną 1945 r. Wśród nich ekspozycja broni artyleryjskiej, jaką wykorzystywał tu I czechosłowacki związek armijny, biorący w kwietniu 1945 r. udział w ostrzeliwaniu niemieckich pozycji w Kotlinie Żylińskiej i wyzwalaniu Żyliny.

Turystyka | edytuj kod

Szczyt Minčola jest dostępny kilkoma znakowanymi szlakami turystycznymi:

z doliny Wagu w Strečnie; z Wielkiej Łąki; z Vrútek Piatrovej; z miejscowości Višňové; z Vrútek; z miejscowości Turie Doliną Turiańską (słow. Turianska dolina).

Najczęściej jest przechodzony szlakiem czerwonym przy okazji przejścia głównego grzbietu Małej Fatry. Roztacza się z niego panorama, obejmująca Kotlinę Żylińską, Kotlinę Turczańską oraz Małą i Wielką Fatrę.

Bibliografia | edytuj kod

  • Jozef Gargulák, Vladimír Križo i in.: Malá Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 1, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1984.
Na podstawie artykułu: "Minčol (Mała Fatra)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy