Minerały autigeniczne


Minerały autogeniczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Minerały autigeniczne) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minerały autogeniczne, minerały autigeniczneminerały, które powstały w środowisku tworzenia się skał osadowych, a nie zostały przytransportowane z innego środowiska czy basenu sedymentacyjnego. Powstają one w wyniku bezpośredniego wytrącenia się z roztworu, z kolumny wody, wody porowej lub przez rekrystalizację albo w wyniku późniejszych przemian diagenetycznych czy wietrzenia w obrębie nagromadzonego osadu[1].

Najczęściej[potrzebny przypis] spotykanymi są węglany: kalcyt, dolomit i syderyt oraz minerały związane z ewaporatami[1]. Glaukonit tworzy się podczas diagenezy z minerałów ilastych rozproszonych w osadzie płytkomorskim i jest wskaźnikiem bardzo powolnej lub nieznacznej dostawy materiału klastycznego lub węglanowego[potrzebny przypis].

Odmienną definicję podają Ryka & Maliszewska, wg których minerałem autogenicznym jest każdy minerał uformowany w czasie powstawania dowolnej skały (a więc nie tylko osadowej, ale i metamorficznej, czy magmowej) lub wczesnej fazy przeobrażenia takiej skały[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Żaba
  2. Ryka, Maliszewska

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Minerały autigeniczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy